reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

W 2014 roku nadal można uzyskać ulgę remontową – chociaż na ściśle określonych zasadach, ulgę internetową – na zaostrzonych warunkach oraz ulgę rehabilitacyjną, która pozostaje bez zmian. Dodatkowo warto wiedzieć, że zwiększona została ulga prorodzinna. Kto i kiedy może uzyskać odliczenie od podatku? Jaki PIT należy wypełnić aby otrzymać zwrot podatku?

Ulga internetowa – zaostrzone warunki odliczania od podatku

Od tego roku zmienione zostały przepisy dotyczące możliwości odliczania internetu od podatku. Osoby, które dotychczas korzystały z ulgi podatkowej na internet nie będą mogły dłużej z niej korzystać. Prawo do odliczenia otrzymają tylko ludzie rozpoczynający swoją przygodę z internetem – będą oni mieli możliwość odliczenia od dochodu przez dwa kolejne lata wydatków przeznaczonych na ten cel. Co ważne, osoby wynajmujące mieszkania nie mają prawa do skorzystania z tej ulgi. Podstawę do rozliczenia stanowi dokument, w którym znajdują się informacje o osobie sprzedającej, kupującej, cenie i rodzaju kupowanej usługi. Bez zmian pozostaje jedynie wysokość odpisu wynosząca 760 zł.

Zobacz też:  Jak rozliczyć się przez Internet?

Zobacz też: Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Zobacz też: Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Ulga remontowa – co można odliczyć?

Najbardziej radykalnie zostały zmienione zasady odnoszące się do ulgi remontowej. Obecnie o możliwość odliczenia od podatku niektórych materiałów budowlanych mają prawo ubiegać się osoby, które nie ukończyły 36. lat i spełniają określone ustawowo warunki – chcą wybudować dom o powierzchni nie większej niż 100 m2 lub mieszkanie o powierzchni do 75 m2, nie posiadają na własność lub współwłasność innych nieruchomości mieszkalnych oraz otrzymały pozwolenie na budowę już w 2014 roku. Granica wieku zawsze dotyczy młodszego z małżonków. Warto pamiętać, że całkowicie zniesiono ulgę przeznaczoną na remont lokali mieszkalnych, obecnie ulga dotyczy tylko budowania nowych lokali. Aby otrzymać zwrot podatku należy wypełnić formularz VZM-1, ponieważ ulgi remontowej nie rozlicza się wraz z PIT-em.

Ulga rehabilitacyjna

Ulga rehabilitacyjna pozostaje bez zmian w stosunku do lat ubiegłych – nadal mogą się o nią ubiegać osoby niepełnosprawne lub podatnicy utrzymujący osobę niepełnosprawną o ile dochód niepełnosprawnego nie przekroczy 9 120 zł rocznie. Dodatkowo osoby te mają prawo do odliczenia tak zwanych wydatków limitowanych, na przykład utrzymania psa przewodnika, używania specjalnego samochodu osobowego i wydatków nielimitowanych – przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub płatną rehabilitację.

Ulga dla honorowych krwiodawców – możliwość odliczenia od podatku

Na swoją ulgę mogą także liczyć honorowi krwiodawcy – ilość oddanej krwi lub jej składników wyrażone w litrach mnoży się przez 130 zł aby otrzymać kwotę należącą się podatnikowi. Warunkiem jest jednak uzyskanie dochodu wynoszącego poniżej 60 017 zł rocznie.

Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna pozwala na uzyskanie zwrotu w wysokości 1112,04 zł na jedno dziecko, plus 50% od tej kwoty za trzecie dziecko – 1668,06 zł, a za czwarte i następne 200% tej kwoty – 2224,08 zł. Próg uprawniający do ulgi został zmniejszony ze 112 tys. zł do 56 tys. zł dochodów rocznych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz159.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama