reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Obowiązkowy wkład własny w 2014 r. to więcej niż 5%?

Obowiązkowy wkład własny w 2014 r. to więcej niż 5%?

Kredyt hipoteczny od tego roku wiąże się z obowiązkowym wkładem własnym. Zgodnie z zasadami Rekomendacji S ma wynosić 5%. Ta kwota nie zawsze jest wystarczająca. Które banki zaostrzyły zasady i udzielają niższych kredytów?

Rekomendacja S jeszcze przed wdrożeniem budziła sporo emocji. Największą zmianą, która wprowadza jest obowiązkowy wkład własny jako punkt na drodze do mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego chcąc obniżyć liczbę ryzykownych dla banku transakcji, zlikwidowała kredyty na 100%. Od stycznia 2014 r. każdy, kto stara się o kredyt hipoteczny, musi oszczędzić przynajmniej 5% wartości wybranego mieszkania. Wysokość tej obowiązkowej kwoty z roku na rok będzie rosła o kolejne 5 punktów procentowych, aż w 2017 r. zatrzyma się na 20%.

Zobacz też: Program dopłat Mieszkanie dla Młodych

– Kredyt z wkładem własnym to tańszy kredyt. Im niższą kwotę pożyczasz od banku, tym oferta jest korzystniejsza. Klient, który dysponuje 20% wkładu własnego, może oszczędzić nawet 50 tys. zł. na mieszkaniu wartym 300 tys. zł. Warto spojrzeć na tę kwestię w ten sposób – komentuje zmiany Romuald Margol z PolishProperty.eu

5% to absolutne minimum

Kredyt na 95% wartości nieruchomości to najwyższa kwota dofinansowania, jakiego może udzielić bank. Rekomendacja S wskazuje więc zasady, których banki muszą przestrzegać, ale jednocześnie mogą je indywidualnie zaostrzyć.

Każdy bank dostosuje ofertę kredytu indywidualnie – trzymając się obowiązujących reguł.

Oferta kredytów z pięcioprocentowym wkładem własnym jest bardzo bogata. Kilka banków jednak zmodyfikowało zasady i traktuje kredyt hipoteczny jako produkt podwyższonego ryzyka, wymagający rygorystycznych zasad. Dom Kredytowy Notus wskazuje, że jest 8 banków, w których 5% oszczędności na własne mieszkanie nie wystarczy.

Zobacz też:  Inwestycje

Niższy kredyt dla ryzykownych klientów

Przykładowo mBank może wymagać nawet 15% wkładu własnego, jeśli okres kredytowania ma przekroczyć 30 lat. Z kolei Deutche Bank sfinansuje tylko 85% nieruchomości właścicielom działalności gospodarczej. Bank BPH wymaga nawet 30% oszczędności, jeśli mieszkanie nie służy własnym potrzebom mieszkaniowym. Pozostałe banki, które podobnie podniosły swoje wymagania to: BGŻ, BNP Paribas, ING, Reiffeisen Bank i Credit Agricole.

Nietypowa nieruchomość to problem?

Banki za ryzykowne uważają też nieruchomości, które trudniej sprzedać. Dlatego też, decydując się na mieszkanie lub dom w nietypowej lokalizacji, o zbyt dużej powierzchni lub wyróżniającej się w niekorzystny rynkowo sposób – bank potraktuje to jako powód do zaostrzenia zasad i automatycznie podniesie wysokość wkładu własnego.

Dodatkowe koszty kredytu płacisz oddzielnie?

Przed wprowadzeniem nowych zasad dodatkowe koszty kredytu, takie jak ubezpieczenia i prowizje banki bez problemów wliczały do pełnej kwoty pożyczki (przekraczającej wtedy często 100%). Od 2014 r. ograniczenia maksymalnej wartości dofinansowania na mieszkanie sprawiły, że dodatkowe opłaty wymagają własnych środków.

Dodatkowe koszty kredytu muszą zmieścić się w 95% wartości nieruchomości. Włączenie ich do kwoty dofinansowania jest równoznaczne ze zgromadzeniem wyższego wkładu własnego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

telewizor, salon, dywan, wnętrza, fortepian Fot. Fotolia
telewizor, salon, dywan, wnętrza, fortepian Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama