reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Szybkie pożyczki. Zanim weźmiesz, przeczytaj poradnik

Szybkie pożyczki. Zanim weźmiesz, przeczytaj poradnik

Szybkie pożyczki są zazwyczaj dość drogie. Choć pieniądze dostajemy od ręki, często musimy za to słono zapłacić. Stopa oprocentowania sięga często kilka a nawet kilkaset procent, umowy natomiast często są obarczone wieloma pułapkami. Każda, nawet najniższa pożyczka to poważne zobowiązanie. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę jeśli zamierzasz wziąć szybką pożyczkę.

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego ostrzegają: przed podpisaniem umowy warto dobrze sprawdzić potencjalnego pożyczkodawcę, by nie popaść w zbędne zadłużenie.

Szybkie pożyczki to drogie pożyczki

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm działających poza Komisją Nadzoru Finansowego i opierających swoją działalność wyłącznie na Kodeksie Prawa Cywilnego. Oferują bardzo szybkie i drogie pożyczki, z rzeczywistą stopą oprocentowania sięgającą kilku, a nawet kilkuset procent. Są one często obarczone wieloma pułapkami, jak choćby wysokie odsetki za każdy dzień zwłoki w spłacie. Mimo to, coraz więcej Polaków nie zważając na ryzyko, próbuje przy ich pomocy zaspokajać najpilniejsze potrzeby: opłaty bieżących rachunków, czy spłatę zobowiązań.

Krajowa Rada Komornicza szacuje, że połowa z 4,5 mln dłużników, którym komornicy zablokowali konta bankowe, to klienci para-banków, wplątani w pętlę kredytową. Tymczasem okazuje się, że ponad 50 procent badanych przez TNS Polska na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rodaków nie wie, czym są te instytucje, a co dziesiąty uważa, że są to banki łatwo i szybko udzielające pożyczek.


Zanim podpiszesz umowę!

Jak wskazują eksperci ZFDF, musimy pamiętać, że każda, choćby najmniejsza pożyczka, to poważne, prawne zobowiązanie.

- Umowa cywilno-prawna, na której wspomniane instytucje opierają swoją działalność jest świadomym wyrażeniem woli dwóch umawiających się stron - podkreśla Aleksandra Łukasiewicz, ekspert Expander Advisors, ZFDF. - Dla wielu osób, wykluczonych z różnych powodów z możliwości korzystania z oficjalnych obrotów bankowych, korzystanie z takich form kredytowania jest czasami jedyną drogą wyjścia z opresji. Składając podpis pod dokumentem, deklarujemy jednocześnie, że zrozumieliśmy warunki kontraktu i wyrażamy na nie zgodę. Dlatego zawierając transakcję finansową obciążoną takim ryzykiem warto przestrzegać przynajmniej kilku podstawowych zasad:

Na co zwrócić uwagę zaciągając szybką pożyczkę?

  1. Unikaj pośpiechu i nerwowości (częstą metodą nakłonienia do złych pożyczek jest właśnie stworzenie takiego klimatu)
  2. Poproś bliską osobę o towarzyszenie i zapisywanie w punktach ustnych informacji
    o warunkach pożyczki (będzie ważnym świadkiem w razie odstąpienia od umowy bądź innych rozbieżności)
  3. Dokładnie przeczytaj umowę i nie podpisuj jej, dopóki nie upewnisz się, że wszystkie punkty są dla ciebie zrozumiałe
  4. Policz całkowity koszt pożyczki spłacanej w terminie
  5. Policz koszty kar w razie opóźnień
  6. Dokładnie sprawdź potencjalnego pożyczkodawcę w Internecie
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama