Kategorie

Kredyty mieszkaniowe w II kwartale 2013 roku – ranking

Halina Kochalska Open Finance
Pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia
Sytuacja na rynku kredytowych zmieniła się na lepsze. Niektóre banki zdecydowały się na zmniejszenie marży. Systematycznie obniżane stopy procentowe również miały pozytywny wpływ na wysokość raty kredytu, a tym samym wzrosła zdolność kredytowa Polaków.

Po raz pierwszy od półtora roku marże kredytów mieszkaniowych przestały piąć się w górę. Średnia marża dla kredytów złotowych powiązanych z innymi produktami bankowymi od stycznia do kwietnia wręcz nieznacznie spadła. Obecnie wynosi 1,55 proc. wobec 1,59 proc. na początku roku. Taką przeciętną marżę otrzyma w bankach 3-osobowa rodzina pożyczając 270 tys. zł, na 25 lat, na 90 proc. wartości nieruchomości. Przy założeniu, że oboje małżonkowie pracują, nie mają dodatkowych zobowiązań i razem zarabiają 6 tys. zł netto.

Co z marżami?

Czy to koniec podwyżek cen kredytów mieszkaniowych, czy raczej incydent z okazji wiosennych promocji, po której banki wrócą do wcześniejszych przyzwyczajeń? Trudno dziś stwierdzić, ale pewne jest, że w końcu pojawiły się obniżki.

Zobacz także: Czy rzeczywiście mamy do czynienia z łagodzeniem polityki pieniężnej?

Z 17 banków, znajdujących się w naszym zestawieniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy pięć obniżyło marże. Niższymi kosztami zaczął kusić Pekao, gdzie marża spadła z 1,59 proc. do 1,45 proc. Eurobank poszedł dalej i ściął marże z 1,69 proc. do 1,41 proc. W BOŚ marża straciła 0,1 p.p i spadła do 1,7 proc. W markach należących do BRE: mBanku i MultiBanku, gdzie marże były najwyższe wśród ofert prezentowanych w rankingu marża spadła z 2,15 proc. do 1,95 proc. Obniżoną marżą, jak z najlepszych czasów na rynku kredytów mieszkaniowych zaczął też kusić Citi Handlowy. Zanim jednak ktoś pobiegnie po kredyt z marżą 0,95 proc. na 270 tys. zł i 90 proc. wartości nieruchomości powinien się upewnić, że ma 300 tys. zł oszczędności, które przy okazji zaciągania kredytu może ulokować w Citi Handlowy. Studzi to nieco optymizm, podobnie jak fakt, że trzy banki podwyższyły jednak marże. Na kosmetyczną, ale jednak zmianę w górę zdecydował się lider rynku PKO BP. Marża obowiązująca w pierwszym roku spłaty pozostała niezmieniona na poziomie 1,1 proc., ale od drugiego roku zamiast 1,35 proc. jest – 1,42 proc. Podwyżkę marży wprowadził również DB PBC. Obecnie jeśli klient zdecyduje się na kredyt  mocno obudowany dodatkami, m.in. programem inwestycyjnym i ubezpieczeniem na życie zamiast 1 proc. zapłaci 1,15 proc. Jako alternatywę ma kredyty z niewielkim cross sellem i z marżą 1,65 proc., choć kwartał temu było to atrakcyjne 1,3 proc.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy o stałej stopie procentowej

Z niskich pułapów oprocentowania w granicach 1,1 proc. wyszedł również Alior, najpierw jednak mocno zwiększył oprocentowanie do 1,49 proc., żeby obecnie kredyty do 450 tys. zł udzielać z marżą 1,25 proc. Stawka poszła w górę również w Banku Pocztowym – z 1,5 do 1,7 proc. przy cross sellu i z 1,8 do 2,5 proc. w ofercie standardowej.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną

Reklama

Aktualnie najniższą marżę w kredycie z rozbudowanym cross sellem proponuje klientom Getin Noble Bank – 1,04 proc., żeby ją dostać trzeba mieć co miesiąc pieniądze nie tylko na ratę, ale też 300 zł na program inwestycyjny. Drugą z najniższych marż proponuje DB PBC – 1,15 proc. również jest to kredyt z programem inwestycyjnym ze składką 220 zł. Dla kredytu bez programu inwestycyjnego najniższą marżę – 1,3 proc. jest w stanie zaproponować Credit Agricole, trzeba się tu jednak liczyć z opłacaniem przez cały okres kredytu ubezpieczenia na życie. Obecność Credit Agricole w czołówce banków z najniższymi marżami jest tym bardziej warta docenienia, że jeszcze kwartał temu banku tego nie było w naszym rankingu. Credit Agricole udzielał kredytów na maksymalnie 80 proc. wartości nieruchomości.

Co z pewnością ucieszy poszukujących kredytów mieszkaniowych, banki nie tylko przyhamowały z podwyższaniem marż, lecz także przestały windować inne koszty. Wiosenne zmiany w górę są wyjątkowo nieliczne. W DB PBC wzrosła prowizja z 2 proc. do 3 proc. Z kolei Alior zwiększył opłatę za ubezpieczenie brakującego wkładu. Trzyletnia składka wynosi 3,5 proc. od kwoty przekraczającej 80 proc. wartości nieruchomości, zamiast wcześniejszych 1,29 proc.

Zobacz także: Kredyt na budowę domu – banki chętnie pożyczają

Większa zdolność kredytowa

Zahamowanie wzrostu marż, głęboki spadek stawki WIBOR, po obniżkach stóp procentowych dały naprawdę odczuwalne dla portfela kredytobiorców korzyści. Średnia rata opisywanego kredytu na 270 tys. zł, w naszym październikowym zestawieniu wynosiła jeszcze ok. 1860 zł, dziś jest to już średnio ok. 1570 zł. Zaledwie w pół roku na każde 100 tys. zł, 25-letniego kredytu koszty obniżyły się o ponad 100 zł.

Zobacz także: Jaki kredyt dostanie singiel, a jaki para?

A niższe raty to zdecydowanie większa dostępność kredytów. Wymagania banków co do minimalnych dochodów klientów spadły niemal do poziomów z końca 2011 r. gdy w naszych zestawieniach prezentowaliśmy zdolność kredytową na 30 lat, a nie na maksymalnie 25 lat, jak tego wymagała od 2012 r. zmieniona Rekomendacja S. Obecnie do uzyskania 270 tys. zł, 25-letniego kredytu 3-osobowa rodzina (oboje małżonków pracują) potrzebuje przeciętnie 3909 zł netto, podczas gdy pół roku temu było to ok. 4100 zł.

Z kolei jeśli rodzina ta zarabia 6 tys. zł netto, to jej średnia, maksymalna zdolność kredytowa dochodzi już do 576 tys. zł. Od stycznia gdy było to 501 tys. zł odnotowała ogromny skok.

Gdzie są najlepsze warunki?

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajęły ex quo Pekao i PKO BP.

Pekao proponuje dwie wersje kredytu: z niezmienną marżą przez cały okres spłaty (1,45 proc.) i z niższą marżą przez pierwsze dwa lata – 1,25 proc., a potem 1,54 proc., co daje średnią 1,52 proc. W obu przypadkach konieczne jest opłacenie prowizji. W pierwszej ofercie będzie to 1,49 proc., a w drugiej 1,95 proc. Radzimy zdecydować się na stałą marżę przez cały okres spłaty, bo wyższa prowizja i niewielkie oszczędności na racie przez pierwsze dwa lata wypadają mniej korzystnie.

Zobacz także: Kredyt bez wkładu własnego – czy to jeszcze możliwe?

Na przedstawione oferty mogą liczyć klienci, które założą lub już posiadają Eurokonto z regularnymi miesięcznymi wpływami z tytułu dochodów wraz z kartą debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oferowane przez bank. Atutem Pekao są niskie wymagania co do dochodów potencjalnych klientów, w przypadku opisywanego kredytu – 3500 zł wobec średniej na rynku 3909 zł. Plusem jest również opcja skredytowania 100 proc. wartości nieruchomości oraz niskie koszty ubezpieczenia brakującego wkładu. Dla wyjątkowo długodystansowych kredytobiorców wadą może być jednak maksymalny okres kredytowania wynoszący 30 lat.

Zobacz także: Kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę podczas jego zaciągania?

W PKO BP, którego punktowa ocena wypadła identycznie jak w Pekao, w pierwszym roku spłaty marża wynosi 1,1 proc., ale od drugiego roku jest to – 1,42 proc. (średnia wychodzi w granicach 1,4 proc.) Do tego trzeba dodać koszt ubezpieczenia na cztery lata od utraty pracy i hospitalizacji ze składką 3,25 proc. wartości kredytu. Ponadto do uzyskania opisywanych warunków konieczne jest jedynie założenie konta i posiadanie karty kredytowej. Zaletą oferty jest również wysoka zdolność kredytowa jaką może osiągnąć 3-osobowa rodzina z dużego miasta, z 6 tys. zł dochodów netto, w PKO BP będzie to 588 tys. zł. Jeśli chodzi o wymagania dochodowe konieczne do uzyskania opisywanego kredytu to w grę wchodzi 3635 zł, czyli sporo poniżej rynkowej średniej. Co ważne dla naszej punktacji, bank jest niedoścignionym liderem sprzedaży kredytów mieszkaniowych. A sprzedaż traktujemy jako miarę praktycznej dostępności kredytów dla klientów. Drugą pozycję na rynku ma Pekao.

Zobacz także: Rekomendacja S (nowa) – co zmieni?

Co z kolejnymi miejscami?

BNP Paribas podobnie jak na początku roku oferuje kredyt z marżą 1,39 proc. lub wersję 1,1 proc. w pierwszym roku, a później 1,45 proc. W BNP Paribas, tak jak w PKO BP nie ma prowizji, trzeba jednak wykupić ubezpieczenie osobowe. Trzyletnia wersja kosztuje 2,2 proc. wartości kredytu, a pięcioletnia 3,7 proc. BNP Paribas, to lider, jeśli chodzi o niskie wymagania dochodowe. Do otrzymania 270 tys. zł kredytu na 25 lat i 90 proc. ceny mieszkania wystarczy tu trzyosobowej rodzinie niecałe 3380 zł. Żeby uzyskać kredyt na takich warunkach, klient musi być gotowy założyć konto za co najmniej 6,5 zł miesięcznie i przelewać na nie wpływy w wysokości min. 1 proc. kwoty kredytu, czyli w tym przypadku przynajmniej 2,7 tys. zł. Na ROR-ze powinny być przeprowadzane w miesiącu chociaż trzy transakcje.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do zwycięzców rankingu w BNP Paribas wcześniejsza spłata kredytu będzie po trzech lub pięciu latach bezpłatna. W Pekao i PKO BP prowizja obowiązuje przez cały czas trwania umowy.

Bez jakichkolwiek opłat kredyt mogą wcześniej zwrócić klienci Credit Agricole, który w naszym zestawieniu jest oceniany na równi z BNP Paribas. Credit Agricole proponuje 1,3 proc. marży, nie pobiera prowizji, nie ma też opłat za wcześniejszą spłatę. Jego klient musi się jednak liczyć z  opłacanym co miesiąc ubezpieczeniem na życie. Składka wynosi 0,0299 proc. kwoty zadłużenia, co na początek daje ponad 80 zł, które trzeba dopłacić do pierwszej raty. Składka co miesiąc maleje wraz ze spłatą kredytu, mimo to przez 25 lat koszt ochrony przy obecnym oprocentowaniu kredytu, wynosi blisko 14,4 tys. zł. Podobnie rozwiązane ubezpieczenie na życie ma DB PBC – tu składka miesięczna wynosi 0,03 proc. kwoty zadłużenia. W zamian za ubezpieczenie DB PBC obniża marżę kredytu o 0,1 p.p. Ochronę ubezpieczeniową w identycznym modelu ma też Millennium, ale z niższą, bo wynoszącą 0,02 proc. składką miesięczną. Z kolei w EuroBanku klient opłaca składkę ubezpieczeniową – 0,3 proc. zadłużenia raz na rok, czyli na początek będzie to 810 zł.

Zobacz także: Restrukturyzacja kredytu, czyli co?

Minimalne wymagania dochodowe Credit Agricole plasują się akurat w średniej rynkowej – 3900 zł. Kredyt może tu trwać 35 lat i nie może przekroczyć 90 proc. LtV.

Kto wszedł do pierwszej piątki?

Piątym bankiem rankingu już od kilku kwartałów jest BZ WBK. Jego ofertę klienci otrzymają już również w placówkach przejętego Kredyt Banku. Minimalna marża banku wynosi 1,39 proc. Konieczne jest opłacenie 2 proc. prowizji przez znanych bankowi klientów i 2,5 proc. przez nowych, ewentualnie zakup pakietu ubezpieczeń. Bank pożyczy na maksymalne 90 proc. LtV i najwyżej na 30 lat. Od tego kwartału zaskoczył mocno obniżając wymagania dochodowe wobec klientów, obecnie jest to 3880 zł, zamiast ponad 4200 zł, kwartał temu. Co doceni spora część klientów sprzedaż wiązana jest tu wyjątkowo słabo rozbudowana. Do skorzystania z atrakcyjniejszych warunków kredytu konieczne jest jedynie konto z wpływami min. 2000 zł.

Zobacz także: Czy można wziąć kredyt na już wykonany remont?

Co jest brane pod uwagę w rankingu?

Punktujemy wysokość marży i prowizji, kosztów dodatkowych ubezpieczeń i warunki sprzedaży wiązanej. Bank może stracić lub zyskać na kosztach ubezpieczenia brakującego wkładu. Oceniamy również maksymalne LTV, maksymalny okres kredytowania koszt wcześniejszej spłaty. Znaczenie ma również wielkość sprzedaży (posłużyliśmy się danymi za IV kwartał 2012 r.).

Dane do rankingu zostały zebrane w pierwszej połowie kwietnia 2013 r.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy niekoniecznie z małżonkiem

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  21 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców

  Wynajem mieszkania - preferencje najemców. Najważniejsze dla najemców są wysokość czynszu oraz standard lokalu. Tak wynika z analizy firmy doradczej Cushman & Wakefield dot. wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badawczą SW Research na reprezentatywnej próbie mieszkańców największych polskich miast.

  Czyste powietrze 3.0 w 2022 roku - czy będzie prefinansowanie dla najuboższych?

  Czyste powietrze 3.0. Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

  Polacy z rachunków terminowych przerzucają się na nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości. W kwietniu br. Polacy na rachunkach terminowych w bankach posiadali 182 mld zł, to o 107 mld zł mniej niż w marcu 2020 r. - informuje Metrohouse. Dodano, że duża część z tych środków została ulokowana na rynku nieruchomości.

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.