REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co nam grozi, kiedy złożymy PIT po terminie?

Justyna Hek
Finanse. Fot. Fotolia
Finanse. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co roku termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej – PIT mija o północy 30. kwietnia. Jeśli ktoś decyduje się na wysłanie deklaracji drogą internetową, może to zrobić tak naprawdę nawet w ostatniej chwili. Tym, którzy wolą tradycyjny sposób zaleca się szybszą wizytę w urzędzie skarbowym. Co stanie się, gdy z różnych przyczyn PIT nie zostanie przekazany w terminie?

W jaki sposób można złożyć PIT?

Do 30. kwietnia do północy każdy podatnik ma czas na złożenie PIT-u. Możemy to zrobić zarówno drogą internetową, jak i osobiście lub przez pocztę. Droga internetowa pozwala na szybkie i sprawne wypełnienie deklaracji oraz przesłanie jej do wybranego urzędu skarbowego. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu urzędowego poświadczenia odbioru – ten dokument potwierdzi, że PIT został złożony w terminie. Warto także wziąć pod uwagę możliwość awarii systemu internetowego, która nie zwolni nas z konieczności zapłacenia kary za niezłożenie deklaracji w określonym czasie. W przypadku przesłania formularza Pocztą Polską, liczy się data nadania, a nie dostarczenia przesyłki, wobec tego można to zrobić jeszcze w ostatnim dniu. Nieco inaczej wygląda kwestia przesyłki kurierskiej, tutaj istotny jest moment dostarczenia, wobec tego lepiej nie odkładać tej kwestii na ostatnią chwilę.

REKLAMA

Jakie sankcje grożą tym, którzy złożą PIT po terminie?

Jeżeli z jakichś przyczyn nie zdążymy ze złożeniem PIT-u w terminie, powinniśmy się przygotować przede wszystkim na sankcje finansowe. Kara wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej płacy minimalnej, która w tym roku stanowi kwotę 1680 zł brutto. Przeważnie spóźnialskich czeka mandat w wysokości kilkuset złotych nałożony przez urzędników urzędów skarbowych. Wysokość takiego mandatu nie może przekroczyć dwukrotności płacy minimalnej brutto. Dużo wyższe kary przewiduje się dla osób, które w ogóle nie złożą deklaracji podatkowych, ponieważ niejednokrotnie traktuje się to jako przestępstwo skarbowe. Wówczas obowiązuje stawka dzienna, którą ustala sąd. On decyduje także o ilości stawek dziennych. Warto wiedzieć, że ilość ta nie może być mniejsza niż 10 i większa niż 720, a kwota waha się od jednej trzydziestej minimalnego wynagrodzenia brutto do czterystakrotności minimalnej stawki dziennej. Kary spotkają także tych, którzy nie wykazali w swojej deklaracji części dochodów lub zawyżą koszt uzyskania przychodu.

Co się stanie, jeżeli nie zapłacimy podatku w terminie?

Warto pamiętać, że konsekwencje poniosą również osoby, które nie zapłacą podatku w terminie – obowiązywać ich będą odsetki. Jedynym sposobem na uniknięcie konieczności płacenia kary za złożenie deklaracji po terminie, może być przesłanie jej wraz z tak zwanym czynnym żalem, czyli pismem wyjaśniającym dlaczego doszło do spóźnienia. W innej sytuacji karę trzeba będzie zapłacić.

Zobacz też: Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zobacz też: Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA