reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Co nam grozi, kiedy złożymy PIT po terminie?

Co nam grozi, kiedy złożymy PIT po terminie?

Co roku termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej – PIT mija o północy 30. kwietnia. Jeśli ktoś decyduje się na wysłanie deklaracji drogą internetową, może to zrobić tak naprawdę nawet w ostatniej chwili. Tym, którzy wolą tradycyjny sposób zaleca się szybszą wizytę w urzędzie skarbowym. Co stanie się, gdy z różnych przyczyn PIT nie zostanie przekazany w terminie?

W jaki sposób można złożyć PIT?

Do 30. kwietnia do północy każdy podatnik ma czas na złożenie PIT-u. Możemy to zrobić zarówno drogą internetową, jak i osobiście lub przez pocztę. Droga internetowa pozwala na szybkie i sprawne wypełnienie deklaracji oraz przesłanie jej do wybranego urzędu skarbowego. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu urzędowego poświadczenia odbioru – ten dokument potwierdzi, że PIT został złożony w terminie. Warto także wziąć pod uwagę możliwość awarii systemu internetowego, która nie zwolni nas z konieczności zapłacenia kary za niezłożenie deklaracji w określonym czasie. W przypadku przesłania formularza Pocztą Polską, liczy się data nadania, a nie dostarczenia przesyłki, wobec tego można to zrobić jeszcze w ostatnim dniu. Nieco inaczej wygląda kwestia przesyłki kurierskiej, tutaj istotny jest moment dostarczenia, wobec tego lepiej nie odkładać tej kwestii na ostatnią chwilę.

Jakie sankcje grożą tym, którzy złożą PIT po terminie?

Jeżeli z jakichś przyczyn nie zdążymy ze złożeniem PIT-u w terminie, powinniśmy się przygotować przede wszystkim na sankcje finansowe. Kara wynosi od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej płacy minimalnej, która w tym roku stanowi kwotę 1680 zł brutto. Przeważnie spóźnialskich czeka mandat w wysokości kilkuset złotych nałożony przez urzędników urzędów skarbowych. Wysokość takiego mandatu nie może przekroczyć dwukrotności płacy minimalnej brutto. Dużo wyższe kary przewiduje się dla osób, które w ogóle nie złożą deklaracji podatkowych, ponieważ niejednokrotnie traktuje się to jako przestępstwo skarbowe. Wówczas obowiązuje stawka dzienna, którą ustala sąd. On decyduje także o ilości stawek dziennych. Warto wiedzieć, że ilość ta nie może być mniejsza niż 10 i większa niż 720, a kwota waha się od jednej trzydziestej minimalnego wynagrodzenia brutto do czterystakrotności minimalnej stawki dziennej. Kary spotkają także tych, którzy nie wykazali w swojej deklaracji części dochodów lub zawyżą koszt uzyskania przychodu.

Co się stanie, jeżeli nie zapłacimy podatku w terminie?

Warto pamiętać, że konsekwencje poniosą również osoby, które nie zapłacą podatku w terminie – obowiązywać ich będą odsetki. Jedynym sposobem na uniknięcie konieczności płacenia kary za złożenie deklaracji po terminie, może być przesłanie jej wraz z tak zwanym czynnym żalem, czyli pismem wyjaśniającym dlaczego doszło do spóźnienia. W innej sytuacji karę trzeba będzie zapłacić.

Zobacz też: Zmiany w OFE od kwietnia 2014 roku

Zobacz też: Co można odliczać od podatku? Rodzaje ulg obowiązujących w 2014 r.

Zobacz też: Co nam może grozić, kiedy zgubimy kartę płatniczą?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama