reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak rozsądnie prowadzić domowy budżet?

Jak rozsądnie prowadzić domowy budżet?

Jak zarządzać domowym budżetem, aby oprócz bierzących wydatków, udało nam się zaoszczędzić? Co zrobić, żeby nasze konto bankowe było bezpieczne, a stopa oprocentowania lokaty jak najwyższa? Specjaliści finansowi Expander podpowiadają, jak rozsądnie prowadzić domy budżet.

Zacznij oszczędzać

Najważniejszą zasadą domowych finansów powinno być oszczędzanie na każdym etapie zawodowego życia. To bardzo ważne. Posiadanie oszczędności przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo
w trudnych sytuacjach życiowych, np. w chwili utraty pracy. Co ważne, gromadzić kapitał powinny nie tylko osoby, które mają duże nadwyżki finansowe, lecz także ci, którzy spłacają kredyty. W przypadku utraty głównego źródła dochodu to oni będą szczególnie potrzebować pieniędzy.

Porównuj różne oferty finansowe

Niezależnie z jakiego produktu finansowego zamierzamy skorzystać, zawsze warto poświęcić czas na porównanie ofert. Zwykle bowiem ich koszty w różnych bankach są skrajnie różne. Dla przykładu na najlepszej lokacie 6-miesięcznej możemy obecnie uzyskać oprocentowania 3,55%, a na najgorszej tylko 1%. Prowadzenie rachunku wraz z kartą w jednym banku jest darmowe, a w innym trzeba zapłacić ponad 10 zł miesięcznie. Gdy porównamy łączny koszt udzielanych obecnie kredytów hipotecznych okaże się, że tylko w okresie pierwszych 5 lat spłaty, różnica między najdroższym a najtańszym przekracza 25 000 zł.

Bądź ostrożny w kwestiach finansowych

Podejrzliwość w kwestiach finansowych jest dużą zaletą. Może ona uchronić nas przed utratą pieniędzy. Przestępcy często wysyłają maile wyglądające łudząco podobnie do prawdziwych bankowych komunikatów, w których proszą o podanie danych osobowych, haseł dostępu czy numeru karty kredytowej. Znajduje się tam zwykle link do strony logowania. Prowadzi on na imitację strony internetowej banku, która tak naprawdę służy do przechwycenia loginów i haseł. Nie należy również ufać osobom, które do nas dzwonią i proszą o podanie danych osobowych.

Zabezpiecz konta i karty bankowe

Sama podejrzliwość zwykle nie wystarczy. Warto również podejmować pewne działania prewencyjne. Będzie nim np. ustanowienie na swoich kartach płatniczych odpowiednich limitów bezpieczeństwa. Gdy nie mamy znacznych oszczędności warto zapewnić sobie ochronę poprzez ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy. Gdy już zdarzy się coś złego, warto też zadbać, aby sytuacja nie pogorszyła się jeszcze bardziej. Po kradzieży portfela bardzo ważne jest nie tylko szybkie zastrzeżenie kart, ale także zgłoszenie w banku utraty dowodu osobistego. W przeciwnym razie na nasz dokument przestępca może zaciągnąć kredyt.

Oszczędzaj, prowadząc konto internetowe

Korzystając z Internetu można dużo zaoszczędzić. Dla przykładu dyspozycje przelewów składane przez bankowość elektroniczną są zwykle darmowe, a te zlecane w oddziale kosztują kilka złotych. Lokaty zakładane przez Internet mają wyższe oprocentowanie niż te tradycyjne. Poza tym w Internecie można łatwo porównać oferty różnych banków. Dzięki temu oszczędzamy czas potrzebny na wizytę w oddziale.

Bądź przewidywalny w kwestiach swoich finansów

Decydując się na długoterminowy produkt finansowy nie wystarczy porównać go z konkurencją. Warto też spróbować przewidzieć przyszłość. Dla przykładu 3-letnie lokaty ze stałym oprocentowaniem mają obecnie wyższe oprocentowanie niż produkty krótkoterminowe. Korzystanie z nich nie jest jednak najlepszym pomysłem. Przewiduje się, że jeszcze w tym roku w naszym kraju zaczną rosnąć stopy procentowe. Lokata, która dziś wydaje się atrakcyjna, za rok czy półtora może być już tylko przeciętną, a za dwa lata jedną z gorszych. Nie zawsze opłaca się więc korzystać z ofert, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo atrakcyjne.

Zobacz także:  Ile można oszczędzić odkładając przez rok?

Zobacz także:  Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

Źródło: Expander

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Łukaszyk

ekspert z zakresu ochrony danych osobowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama