reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Wszyscy emeryci, którym ZUS w 2011 roku zawiesił emeryturę z powodu jednoczesnego pobierania świadczeń emerytalnych i stałego zatrudnienia, mogą starać się o jej zwrot. Sprawdź, jakie dokumenty złożyć do ZUS-u, aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury.

Emerytom, którzy w 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia,  ZUS wstrzymał wypłatę przysługujących im świadczeń emerytalnych. Oznacza to, że wszyscy emeryci, którzy od października 2011 roku byli zatrudnieni, zostali pozbawieni świadczeń emerytalnych. W tym roku zmieniono prawo dotyczące wypłacania świadczeń emerytalnych i emeryci, którym ZUS wstrzymał wypłacanie emerytury, mogą starać się o jej zwrot wraz z odsetkami.

Kto może dostać zwrot zawieszonej emerytury?

Zwrot zawieszonej emerytury przysługuje tym emerytom, którzy:

  • nabyli prawo do pobierania świadczeń emerytalnych przed 1 stycznia 2011 roku
  • po 30 września 2011 roku nie zrezygnowali z dotychczasowego zatrudnienia i pobierali wynagrodzenie

Emerycie, wypłata zawieszonej emerytury zostanie ci wypłacona wyłącznie na twój wniosek. ZUS nie będzie wypłacał zaległych świadczeń bez wniosków zainteresowanych. Należy samemu zgłosić się z odpowiednimi dokumentami do ZUS-u.

Jak otrzymać zwrot zawieszonej emerytury?

Aby otrzymać zwrot zawieszonej emerytury, należy złożyć wniosek do ZUS-u. Wniosek powinien zawierać dokładne dane wnioskującego emeryta: imię, nazwisko, adres, numer emerytury oraz zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012 (wtedy, kiedy zawieszono emeryturę). We wniosku musi być napisane, że wnioskodawca ubiega się o zwrot emerytury, która została mu zawieszona w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. We wniosku należy umieścić informację, że ubiegamy się także o odsetki zawieszonej emerytury. Przy czym należy pamiętać, że ZUS naliczał odsetki tylko do 19 lutego br., ponieważ wtedy weszła w życie ustawa o zwrotach zawieszonych emerytur.

W przypadku emerytów, którzy do 31 października 2011 roku nie ukończyli wieku emerytalnego, należy złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w latach 2011–2012. Na tej podstawie ZUS obliczy wysokość zwrotu zawieszonej emerytury.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 60 dni na rozpatrzenie dostarczonego wniosku. Jeżeli decyzja ZUS-u nie będzie cię zadowalała, masz prawo od niej się odwołać do sądu apelacyjnego. Na odwołanie się masz 30 dni od otrzymania decyzji ZUS-u.

Wycofaj pozew z sądu, jeśli chcesz złożyć wniosek do ZUS-u

Jeśli z powodu zawieszenia świadczeń emerytalnych, złożyliśmy wniosek do sądu przeciwko ustawie ZUS, powinniśmy go wycofać. Aby ubiegać się o zwrot zawieszonej emerytury, nie możemy jednocześnie wnioskować z tą samą sprawą do sądu.

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także:  Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Zobacz także:  „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama