reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Podatek od kupna auta – kiedy trzeba go płacić?

Podatek od kupna auta trzeba zapłacić wtedy, gdy jest to podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli w sytuacji kupowania samochodu od osoby prywatnej. Jeśli nabywamy auto w salonie lub komisie nie musimy się tym przejmować – wówczas w cenę samochodu wlicza się podatek VAT. Kiedy dokładnie będziemy musieli zapłacić podatek od kupna auta?

Toyota Land Cruiser

Polecamy: Podatki 2016

W sytuacji gdy sprzedający nie może wystawić faktury za dany produkt, w tym również za samochód, jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od tego produktu. Tego typu podatek nie obowiązuje nas jedynie wówczas, kiedy kupujemy auto od dewelopera lub w komisie – wówczas w cenę pojazdu wlicza się już jeden podatek, mianowicie podatek VAT.

Kto może być zwolniony z podatku?

Praktycznie każdy, kto kupuje samochód od osoby prywatnej albo na giełdzie zmuszony jest do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jedynym wyjątkiem są osoby niepełnosprawne, które nabywają auto wyłącznie na własne potrzeby, a nie na przykład na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy i gdzie należy zapłacić podatek?

Każdy kto kupi samochód i nie otrzyma na niego faktury, powinien w ciągu czternastu dni od daty zawarcia umowy sprzedaży złożyć do urzędu skarbowego, do którego podlega, deklarację podatkową. Oprócz tego w tym terminie należy również samodzielnie obliczyć wysokość podatku do opłacenia i wpłacić wyliczoną sumę na konto urzędu skarbowego. Warto pamiętać, że urząd nie wezwie nas do zapłacenia należnej kwoty, ale przesunięcia czasowe wynikające z naszego niedopatrzenia mogą być karane. Samo obliczenie podatku jest bardzo proste, ponieważ suma podatku to 2% ceny rynkowej nabytego auta.

 


Deklaracja podatkowa – skąd pobrać i jak wypełnić?

Potrzebną  nam deklarację podatkową możemy pobrać ze strony internetowej ministerstwa finansów – będzie to formularz PCC-3 lub jeśli samochód ma stanowić własność więcej niż jednej osoby – dodatkowo formularz PCC-3/A. Zanim przystąpi się do wypełniania formularza należy posiadać dane o modelu, roczniku i przebiegu kupionego auta. Dodatkowo warto także sprawdzić jak w internecie i gazetach kształtują się ceny tego modelu. Taka wiedza będzie niezbędna do obliczenia wysokości podatku, dlatego że podczas jego obliczania bierze się pod uwagę cenę rynkową, a nie rzeczywistą, którą zapłaciliśmy poprzedniemu właścicielowi. Nabywca powinien wypełnić formularz w częściach od A do H – część G interesuje tylko kupujących auto na współwłasność. Gotowy formularz można wysłać listem poleconym lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Podobnie wygląda opłacenie podatku – mamy możliwość opłacenia go w kasie albo przez wpłatę na konto.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Jak rozliczyć się przez Internet?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Gebel, doradca podatkowy

Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama