reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak rozliczyć się przez Internet?

Jak rozliczyć się przez Internet?

Ostatniego dnia kwietnia upływa termin składania PIT-ów. Oprócz tego, że możemy je złożyć w urzędzie skarbowym, pod który podlegamy, mamy również możliwość rozliczenia PIT-u drogą internetową. Z jakiej strony internetowej należy skorzystać? Jakie dane podajemy w trakcie wypełniania PIT-u? Jak rozliczyć PIT przez Internet?

Obecnie mamy możliwość rozliczania podatku nie tylko drogą tradycyjną, lecz także przez Internet. PIT-16A, PIT-19A PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 możemy rozliczyć bez wychodzenia z domu. Oprócz tego przez Internet złożymy również formularz VAT-7.

Dane potrzebne do rozliczenia się przez Internet

Zanim przystąpimy do rozliczania podatku przez Internet powinniśmy przygotować takie dane jak: imiona i nazwiska podatnika, PESEL, data urodzenia i NIP – będzie on nam potrzebny tylko wówczas, gdy dana osoba prowadzi własną działalność gospodarczą, jest płatnikiem podatku VAT lub płatnikiem składek (na przykład składek do ZUS-u) za pracowników. Do rozliczenia należy posiadać także dane z formularzy PIT-11, PIT-8C albo PIT 40A/11A – szczególnie ważna jest kwota uzyskanego przychodu w danym roku podatkowym.

Rozliczenie podatku

Kiedy posiadamy wszystkie potrzebne dane, powinniśmy wejść na stronę internetową www.e-deklaracje.gov.pl i z zakładki „do pobrania” pobrać aplikację o nazwie e-deklaracje Desktop lub odpowiednią wtyczkę.

Możemy rozliczyć PIT również bez ściągania aplikacji, wówczas należy pobrać wyłącznie odpowiedni formularz, który znajdziemy w zakładce Formularze. Po wypełnieniu właściwych rubryk podatek zostanie obliczony automatycznie. Następnie wystarczy wpisać łączną kwotę przychodu i tak naprawdę na tym kończy się uzupełnianie formularza. Co ważne, do rozliczenia podatku przez Internet nie potrzebujemy specjalnych urządzeń umożliwiających złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dzięki temu każdy może rozliczyć się korzystając z drogi internetowej.

Po wypełnieniu formularza wysyłamy go – również drogą internetową – do urzędu skarbowego, pod który podlegamy z racji stałego zameldowania. Gdy dokument zostanie wysłany, mamy możliwość pobrania UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru. UPO pełni funkcję potwierdzającą, że deklaracja została złożona w terminie.

Bardzo często zdarza się, że UPO nie odsyła deklaracji od razu po jej złożeniu do wybranego urzędu skarbowego. W związku z tym lepiej nie wypełniać PIT-u przez Internet w ostatnim możliwym terminie.

Rozliczenie z małżonkiem

Drogą internetową możemy również wypełnić deklarację pozwalającą na rozliczenie się obojga małżonków na jednym formularzu. Wówczas wymagany jest tylko podpis jednego z nich, a wcześniej nie są wymagane żadne pełnomocnictwa składane na papierze bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Zobacz także:  Rozliczanie podatku dochodowego on-line w 2014 roku

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Podatek VAT – co to takiego?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama