reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jakie będą finanse Polaków w 2014 roku

Jakie będą finanse Polaków w 2014 roku

Polacy optymistycznie oceniają swoje finanse w 2014 roku. A wszystko dzięki poprawiającej się sytuacji gospodarczej i rosnących ambicjach naszych rodaków. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak uporządkować wiosenny budżet na wiosnę, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.

Krok 1: Finansowy rachunek sumienia

Porządkowanie domowego budżetu warto zacząć od przeanalizowania dotychczasowych wydatków. Choć działanie to wymaga wytrwałości i zaangażowania, przynosi dobre i długotrwałe efekty – Taką analizę można przeprowadzić przy użyciu kartki i ołówka lub arkusza kalkulacyjnegopodpowiada Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

W jednym dokumencie należy skrupulatnie zapisywać wszystkie miesięczne wydatki, zarówno te stałe, jak rachunki czy raty kredytów, jak i te dotyczące np. rozrywek, które możemy modyfikować. Posiadając takie zestawienie, będziemy mogli ocenić ile pieniędzy nam zostaje i ewentualnie zastanowić się, które z wydatków można zmniejszyć – mówi ekspert Expander Advisors, ZFDF.

Krok 2: Odkurzanie portfela

Kolejnym etapem „porządków” powinno być bliższe przyjrzenie się posiadanym produktom bankowym. Jak podaje NBP, w połowie zeszłego roku na polskim rynku było ponad 34,4 mln kart płatniczych oraz ponad 6 mln kart kredytowych. Statystycznie każdy Polak posiadał więc przynajmniej jedną z nich. Tymczasem prawie co czwarty deklaruje, że o ile posiada tego typu plastikowy środek płatniczy, to z niego nie korzysta. Często generuje to większe i niepotrzebne koszty.

Karta płatnicza dodawana jest zwykle do rachunków bankowych bezpłatnie. Po określonym czasie jednak, jej obsługa może wiązać się z dodatkowymi opłatamitłumaczy Andrzej Wojda, ekspert Aspiro, ZFDF.

Kosztów można oczywiście uniknąć spełniając indywidualne wymagania instytucji. Najczęściej jest to liczba i wartość dokonanych transakcji bądź wysokość miesięcznego salda.

Krok 3: Porządek na rachunku

Możemy również dokładnie przeanalizować warunki posiadanych rachunków czy depozytów i ocenić ich konkurencyjność. Może się bowiem okazać, że produkty, z których korzystamy nie są dla nas korzystne i bardziej opłacalna będzie ich zmiana.

W ostatnim czasie pojawia się wiele czynników, które wpływają na ofertę bankową. Chodzi między innymi o obniżenie opłaty interchange, bardzo niski poziom stóp procentowych oraz zmiany na rynku kredytów hipotecznychstwierdza Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

Te, pozornie niepowiązane z domowymi finansami sprawy, mają zdecydowany wpływ na politykę banków, które muszą zrównoważyć spadek dochodów, nimi powodowany. Dla klientów oznaczało to podniesienie opłat za niektóre usługi, spadek oprocentowania lokat oraz wycofanie części najbardziej korzystnych ofert.

W ofercie banków znaleźć można wiele lokat czy rachunków oszczędnościowych o atrakcyjnym oprocentowaniu. Niestety najlepsze z nich zwykle są dostępne tylko do nowych klientów. – Takie promocyjne oferty mogą przynieść wymierne korzyści, jeśli mądrze dobierzemy je do naszych potrzeb. Dlatego przy ich wyborze warto skonsultować się z doradcą finansowym, który ma dostęp do szerokiej gamy produktów i potrafi wskazać te najlepiej dopasowane do naszych możliwości radzi Jarosław Sadowski, Expander, ZFDF.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama