Kategorie

Lokaty i rachunki oszczędnościowe – najpopularniejsze produkty bankowe Polaków

Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Oszczędności, finanse. Fot. Fotolia
Fotolia
Polacy oszczędzają najczęściej poprzez lokaty lub rachunki oszczędnościowe. Czy jednak dobrze znamy mechanizmy, dzięki którym nasze pieniądze są oszczędzane? Jak wskazuje Expander, nawet tak proste produkty bankowe jak lokaty lub rachunki oszczędnościowe należy rozumieć i znać warunki zawieranej umowy. Nieznajomość zapisów umów oraz działania produktów bankowych, z których korzystamy, może bowiem pozbawić nas zysków.

Lokaty – bezpieczeństwo i zysk

Polacy trzymają na lokatach bankowych około 500 mld PLN. To blisko połowa zgromadzonych przez rodaków oszczędności. Dane NBP pokazują, że w naszym kraju jest to najpopularniejszy produkt wykorzystywany w celu gromadzenia pieniędzy.

Dostępność oraz łatwość założenia depozytów, jak i bezpieczeństwo tej formy oszczędzania sprawiają, że cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem wyjaśnia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Lokaty objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Dzięki niemu nawet w przypadku problemów finansowych banku, odzyskamy nasze pieniądze. Taka gwarancja dotyczy wkładu do równowartości 100 000 euro. Należy jednak pamiętać, że lokaty mają także swoje ograniczenia, które mogą wpłynąć na efektywność oszczędzania. Oprocentowanie, a więc zysk z depozytów, zależny jest od wysokości stóp procentowych, które obecnie utrzymują się na rekordowo niskim poziomie.

Główny analityk Expandera zauważa, że w przyszłości Rada Polityki Pieniężnej najpewniej podniesie wysokość stóp. W perspektywie roku będzie to jednak najprawdopodobniej jedynie 0,25 pkt.

Jeżeli zależy nam na atrakcyjniejszym zysku możemy założyć lokatę długoterminową. Te 24 miesięczne oferują wyższe oprocentowanie, aktualnie niecałe 3 proc. Pamiętajmy jednak by było ono zmienne, a jego wysokość zależna od opisanego przez bank wzoru, oparta np. o stawkę WIBOR. Dzięki temu, po podwyżce stóp procentowych, oprocentowanie lokaty również wzrośniedodaje ekspert.

Lokata to nie konto bankowe

Bezpieczeństwo i stosunkowo prosty sposób funkcjonowania lokat sprawiają, że produkty te zakładane są często bez dokładnego przeanalizowania ich działania, opłacalności, a nawet bez zapoznania się z warunkami umowy. Wiele osób myli je również z kontami oszczędnościowymi.

Lokaty i rachunki są produktami dedykowanymi oszczędzaniu. – tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

– Działają jednak na innych zasadach. Te pierwsze mają z góry określony czas trwania. Może on obejmować od jednego miesiąca do kilku lat. Nie mamy wtedy dostępu do zgromadzonego na nich kapitału. Z tego powodu podjęcie decyzji o założeniu lokaty powinno poprzedzić kilka czynności, m.in.: wybór oprocentowania i okresu zapadalności, sposobu naliczania odsetek oraz konsekwencji wcześniejszego zakończenia. Wiele depozytów zakłada także automatyczne odnowienie, które niekiedy może mieć zmienione oprocentowanie. Dla przykładu, zakładając lokatę na warunkach promocyjnych, po jej zakończeniu nasz kapitał trafi na produkt z gorszym oprocentowaniem.

Rachunek oszczędnościowy – dodatek do kont

Rachunki oszczędnościowe są często oferowane jako dodatek do zwykłych kont oszczędnościowo-rozliczeniowych. W wyniku niskiego oprocentowania lokat, zysk z obu produktów jest bardzo zbliżony. Przewagą rachunków jest jednak ciągły dostęp do zgromadzonego kapitału oraz możliwość regularnego odkładania nawet niewielkich kwot. W razie konieczności możemy zatem pobierać środki, nie tracąc wypracowanych zysków.

Konta oszczędnościowe umożliwiają wypłacanie pieniędzy, choć nie zawsze odbywa się to bez kosztówostrzega Jarosław Sadowski, Expander.

Umowa reguluje liczbę darmowych przelewów wychodzących. Często możliwa jest np. tylko jedna taka operacja w miesiącu. Jeśli ją przekroczymy, każdy kolejny przelew będzie płatny, zwykle od 5 do 10 PLN.

Produkty strukturyzowane

Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie, ale chcielibyśmy również zwiększyć szanse na wyższy zysk, powinniśmy zainteresować się ofertą produktów strukturyzowanych. Dzięki swojej konstrukcji, gwarantują częściową bądź całkowitą ochronę zainwestowanych środków.

W produktach strukturyzowanych kapitał dzielony jest na dwie części wyjaśnia Jarosław Sadowski, Expander.

Większość funduszy lokowana jest na atrakcyjnym depozycie i odpowiada za zwrot powierzonych pieniędzy. Reszta natomiast jest inwestowana w aktywa oparte np. o surowce, waluty czy indeksy giełdowe. To właśnie od ich wyników zależny jest nasz zysk.

Produkty strukturyzowane dostępne są w wielu wariantach. Różnią się między sobą poziomem gwarancji ochrony kapitału, a także stopniem partycypacji w wypracowanych wynikach finansowych. Im więcej jesteśmy gotowi zaryzykować, tym większy będzie nasz udział w ewentualnych zyskach.

– Przy produktach strukturyzowanych bardzo ważne jest zrozumienie jego funkcjonowania, a więc tego, od czego zależą zyski i jak są obliczane. –  komentuje Jarosław Sadowski, Expander.

Lokaty bankowe

Rachunki oszczędnościowe

Produkty strukturyzowane

Zalety

prostota

ciągły dostęp do posiadanych pieniędzy

szansa na wyższe zyski

bezpieczeństwo - gwarancja zwrotu całości lub części kapitału

możliwość wypłacania nawet niewielkich kwot

Wady

niskie oprocentowanie

niskie oprocentowanie

zysk zależny od zachowania różnego rodzaju aktywów

zablokowanie środków na czas trwania produktu

opłaty za przelewy przekraczające miesięczny limit

zablokowanie środków na czas trwania inwestycji lub opłaty związane z przedterminowym odstąpieniem

utrata zysków
w przypadku wycofania kapitału

Na co zawrócić uwagę przy wyborze?

warunki zerwania lokaty przez terminem

tabela opłat

stopień partycypacji
w zyskach

w wypadku lokat o zmiennym oprocentowaniu – system jego wyliczania

limit wypłat

wartość gwarantowanego zwrotu kapitału

długość inwestycji

długość lokaty

zasady dotyczące oprocentowania

opłaty wstępne

automatyczne odnawianie

instrument bazowy, od którego uzależniony jest zysk

Źródło: Opracowanie własne Expander Advisors

Świadomy wybór sposobu pomnażania pieniędzy pozwala zabezpieczyć wypracowane oszczędności i czerpać z nich zyski. Podjęcie decyzji może być łatwiejsze dzięki wsparciu doradcy finansowego. Wiedza, doświadczenie oraz znajomość rynku, pozwalają im skutecznie dobrać najlepsze produkty bankowe, dopasowane do preferencji klientów. Co ważne, rzetelny doradca oferuje kompleksowe wsparcie doradcze, udostępniając oferty, które pozwolą gromadzić kapitał na inwestycje, takie jak zakup samochodu czy domu oraz zabezpieczenie przyszłej emerytury.

Zobacz także:  Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Zobacz także:  Ile można oszczędzić odkładając przez rok?

Zobacz także:  Jak inwestować w obligacje?

Źródło: Expander

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Faktury VAT 2021
Faktury VAT 2021
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mój Prąd 3.0 - kończy się budżet, trzeba się spieszyć ze składaniem wniosku

  Mój Prąd 3.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że kończy się budżet tegorocznej, trzeciej już edycji programu „Mój Prąd”, który wynosi 534 mln zł. Ta kwota alokacji wystarczy na dofinansowanie maksymalnie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, a zostało już złożonych ponad 162 tys. wniosków. Osoby chcące skorzystać z dotacji powinny spieszyć się ze złożeniem dokumentów. Już pod koniec września br. nabór może zostać zamknięty z powodu braku środków.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Wyniki budownictwa w sierpniu 2021 roku

  Wyniki budownictwa. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w sierpniu 2021 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 3,2% wyższa niż w lipcu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 10,2%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji wyniosła 3,3%.

  Proekologiczne rozwiązania w nowych osiedlach

  Ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Jakie rozwiązania służące ekologii wdrażają deweloperzy w realizowanych osiedlach mieszkaniowych?

  Wartość nieruchomości mieszkaniowych w 2020 r. wyniosła 4,9 bln zł

  Szacowana wartość majątku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce na koniec 2020 r. wyniosła ok. 4,9 bln zł w stosunku do 4,3 bln zł w 2019 r. – poinformował NBP w raporcie. Nieruchomości mieszkaniowe odpowiadały ok. 211 proc., a komercyjne ok. 13 proc. PKB.

  Kredyty mieszkaniowe (wrzesień 2021 r.) - mniej wniosków kredytowych

  Kredyty mieszkaniowe (hipoteczne). Po kilku miesiącach ponadprzeciętnie wysokiego popytu na kredyty mieszkaniowe (hipoteczne) sytuacja wraca do normy – sugerują napływające we wrześniu 2021 r. dane. Fala nowych wniosków normalizuje się, a banki utrzymują relatywnie stałą ofertę hipoteczną. Do banków trafia wciąż spora liczba wniosków kredytowych. W przeliczeniu na dzień roboczy są to w ostatnim czasie około 2 tysiące nowych aplikacji. Dla porównaniu w maju, kiedy mieliśmy apogeum popytu na hipoteki, do banków trafiało co dzień po 2,5 tys. wniosków kredytowych.

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu)

  Mieszkania kupowane za gotówkę (bez kredytu). W I kwartale 2021 r. Narodowy Bank Polski spytał około 300 pośredników nieruchomości o sytuację panującą na rynku wtórnym. Wyniki tego badania sugerują m.in., że dwie trzecie mieszkań kupowanych w celu odsprzedaży jest finansowanych bez kredytu. W przypadku lokali kupowanych na własne potrzeby, analogiczny wynik spada do zaledwie 25%.

  Dotacje na wymianę pieców w budynkach wielorodzinnych i Mój Prąd 4.0. - w 2022 roku

  Dotacje na wymianę pieców i Mój Prąd 4.0. Trzecia edycja programu Mój Prąd, z budżetem przekraczającym 530 mln zł, wciąż cieszy się rekordową popularnością. Do tej pory do NFOŚiGW wpłynęło już ok. 150 tys. wniosków o dofinansowanie przydomowej fotowoltaiki. Fundusz szacuje, że budżet programu wystarczy w sumie na sfinansowanie ok. 178 tys. wniosków i przy obecnym tempie za chwilę się wyczerpie. NFOŚiGW pracuje już jednak nad uruchomieniem kolejnej, czwartej edycji, która ma zachęcić prosumentów do autokonsumpcji energii wytwarzanej w gospodarstwach domowych. Trwają też prace nad poszerzeniem kolejnego, popularnego programu Czyste Powietrze o dotacje na wymianę kopciuchów w budynkach wielolokalowych.

  Duży popyt na mieszkania. Problemem deficyt gruntów

  Popyt na rynku mieszkaniowym nie słabnie, gdyż Polacy chcą kupować nowe mieszkania, a rynek jest chłonny. Powodem jest wysoki deficyt mieszkań, jeden z najniższych, na tle krajów UE, wskaźników liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, a także sprzyjająca sytuacja makro – ocenia członek zarządu Grupy Murapol Iwona Sroka.

  Gaz dla gospodarstw domowych droższy o 7,4% od 1 października

  Cena gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 października 2021 r. gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą za gaz więcej o 7,4 proc. PGNiG poinformowało w czwartek 16 września 2021 r., że Prezes URE zaakceptował wniosek o podwyżkę cen w taryfie. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku. Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

  Nieważność decyzji administracyjnych - co się zmienia od 16 września 2021 r.

  Nieważność decyzji administracyjnych. Jeśli od decyzji administracyjnej minęło 30 lat nie wszczyna się postępowania w sprawie jej zakwestionowania - stanowią przepisy, które weszły w życie w czwartek 16 września 2021 r. Niezakończone postępowania ws. nieważności decyzji, wszczęte po 30 latach od ich ogłoszenia, zostają umorzone.

  Katowice. Kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

  Program „Mieszkanie za remont”. 50 lokali w różnych częściach Katowic znalazło się w tegorocznej edycji miejskiego programu "Mieszkanie za remont", umożliwiającego wynajęcie od miasta mieszkania na preferencyjnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

  Większość studentów mieszka u rodziny lub znajomych

  Studenci na rynku nieruchomości. Rynek wynajmu nieruchomości zmienił się istotnie w czasie pandemii. Wzrosła liczba studentów mieszkających u rodziny lub znajomych i nieponoszących opłaty za najem – z poziomu 27% w 2020 r. do 52% w 2021 r. Jednocześnie, spadł odsetek wynajmujących nieruchomości (z 51% do 33%). Centrum AMRON, we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości i koordynatorami Programu Edukacyjnego „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, opublikowało raport „Studenci na rynku nieruchomości 2021”. Jednocześnie zapowiedziano, że już w drugiej połowie września 2021 r. zostanie opublikowana kolejna edycja raportu „Portfel studenta” nt. sytuacji finansowej polskich studentów.

  UOKiK zaleca rozwagę przy kupnie nieruchomości na kredyt

  Kupno mieszkania na kredyt. Przy braniu długoletniego kredytu na kupno nieruchomości trzeba liczyć się z ryzykiem, że w tym czasie istotnie wyrosną raty, spadnie cena i wartość nieruchomości, a także nastąpią zmiany na rynku pracy powodujące obniżkę dochodów - przestrzega UOKiK.

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową - zmiany od 9 września

  Nabywanie gruntu przez wspólnotę mieszkaniową. W dniu 9 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, dzięki której wspólnoty mieszkaniowe będą mogły łatwiej nabywać grunty na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości budynkowych.

  W sektorze hotelowym nadal duża niepewność

  Działalność obiektów hotelowych. Mimo, iż sytuację branży nieco poprawiły wakacje, w sektorze hotelowym nadal widoczna jest duża niepewność. Branża, która jest jednym z segmentów najbardziej dotkniętych skutkami lockdownów, obawia się ponownego zamknięcia.

  Niedobór gruntów i drogie materiały budowlane zwiększają ceny mieszkań

  Wzrost cen materiałów budowlanych i kurcząca się podaż gruntów inwestycyjnych to obecnie dwie największe bolączki deweloperów mieszkaniowych. – Dziś widzimy na rynku takie sytuacje, że na niektórych inwestycjach generalny wykonawca schodzi z budowy, bo wie, że nie jest w stanie jej udźwignąć w cenie, na którą podpisał kontrakt. To oczywiście przekłada się później na inwestorów i na kupujących nieruchomości – mówi Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group. Jak szacuje, średnia cena 1 mkw. mieszkania w Polsce jest dziś o około 1–1,5 tys. zł netto wyższa w stosunku do ubiegłego roku, a w przyszłym trzeba się spodziewać kolejnej, około 15-proc. podwyżki.