reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Leki refundowane w 2014 roku

Leki refundowane w 2014 roku

Od początku 2014 roku zmienia się lista leków refundowanych. Na obowiązującej obecnie liście pojawiło się 114 nowych produktów, 2016 leków jest od stycznia dostępnych w obniżonych cenach, a za 736 niestety zapłacimy więcej niż do tej pory. Sprawdź jakie leki znalazły się na obecnej liście leków refundowanych.

Nowa lista leków refundowanych wprowadza znaczne zmiany – refundowane będą produkty, które dotychczas były pełnopłatne. Niestety za niektóre z leków refundowanych w 2013 roku teraz będziemy musieli zapłacić więcej. Listy leków publikowane przez Ministerstwo Zdrowia są szczególnie istotne dla osób z przewlekłymi chorobami, których leczenie często, mimo refundacji, jest bardzo drogie.

Co nowego na liście leków refundowanych?

Za bardzo dobry krok ze strony rządu można uznać wprowadzenie nowych leków refundowanych. Obniżenie cen tych leków jest z reguły odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość, w tym na powszechność niektórych chorób, z którymi dotychczas nie stykaliśmy się aż tak często. W związku z tym od stycznia tego roku refunduje się między innymi lek zawierający pregabalinę – substancję stosowaną w leczeniu dorosłych osób z bólami neuropatycznymi wynikającymi z nowotworu. Na refundację leczenia mogą liczyć także osoby z przewlekłą niewydolnością serca z zaburzeniami czynności skurczowej, czyli osoby stosujące leki z iwabradyną. Inne produkty, które pojawiają się na liście leków refundowanych jako nowość jeśli chodzi o refundację, są tak naprawdę odpowiednikami do tej pory refundowanych preparatów. Refundacja obejmie również produkt stosowany w leczeniu opornych nowotworów gruczołu krokowego – octan abirateronu – nową substancję dającą mężczyznom szansę na dłuższe życie. Do tej pory stosowanie octanu było finansowane jedynie w niewielkim zakresie. Do leków refundowanych dołączą również leki generyczne zawierające imatynib stosowane w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej i włókniakomięsaków guzowatych skóry.

Obniżki i wzrost cen leków

1537 produktów zostanie objęte urzędową obniżką cen zbytu – od 251,52 zł do 1 gr, zaś na szczęście tylko trzy produkty zostaną objęte niewielką urzędową podwyżką cen zbytu – od 1,36 zł do 2,29 zł. Łącznie za 2016 leków zapłacimy mniej, w zależności od produktu obniżka cen będzie się wahać od 247,14 do 1 gr. Wzrośnie natomiast cena łącznie 736 leków i wzrost ten wyniesie od 1 gr do 94,56 zł.

Gdzie znaleźć pełną listę leków refundowanych?

Pełna lista leków refundowanych dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia – www.mz.gov.pl w zakładce leki.

Zobacz także:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Zobacz także:  Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) – co to takiego i jak się można do niego zapisać?

Zobacz także:  Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

leki, lekomania, samoleczenie, choroba, uzależnienie/ fot. Fotolia.pl
leki, lekomania, samoleczenie, choroba, uzależnienie/ fot. Fotolia.pl

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama