REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Justyna Hek

REKLAMA

REKLAMA

Jako podatnicy często nie wiemy jakie prawa nam przysługują i o jakich obowiązkach względem urzędów skarbowych powinniśmy pamiętać. Znajomość podstawowych praw i obowiązków podatnika sprawia, że bez problemu możemy się wywiązywać ze zobowiązań podatkowych. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki każdego podatnika.

Prawa podatnika

Do podstawowych praw podatnika należy między innymi prawo do zwrotu nadpłaty podatku. Jeśli podejrzewamy, że doszło do nadpłaty – zapłaciliśmy podatek nienależny gdy nie było konieczności jego opłacania lub gdy zapłaciliśmy wyższą kwotę niż wymagana – wystarczy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Podatnik posiada również prawo do korekty deklaracji podatkowej w sytuacji gdy popełnił błąd w trakcie wypełniania zeznania. Wówczas aby naprawić powstały błąd należy złożyć deklarację korygującą wraz z pisemnym uzasadnieniem, dlaczego korekta pierwszej deklaracji jest konieczna. Kolejnym prawem przysługującym podatnikowi jest prawo do żądania zaświadczenia – na przykład zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Takie zaświadczenie podatnik powinien otrzymać w ciągu siedmiu dni od prośby podatnika w tym zakresie. Dość oczywistym wydaje się prawo do ochrony danych osobowych, to znaczy prawo do nieujawniania żadnych danych zawartych nie tylko w deklaracji podatkowej, lecz także innych dokumentach składanych w urzędach skarbowych. Poza tym istnieje również prawo do ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy podatnik rozlicza się za pośrednictwem płatnika – wtedy ma prawo wystąpić z wnioskiem o zwolnienie płatnika z płacenia podatku. Podatnik ma także prawo do pisemnej interpretacji, to znaczy do zwrócenia się z prośbą o indywidualną interpretację przepisów podatkowych, które będą miały zastosowanie w przypadku konkretnego podatnika.

REKLAMA

Obowiązki podatnika

Podstawowy obowiązek podatnika to przede wszystkim obowiązek zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W sytuacji gdy zmianie ulegną jakiekolwiek dane podatnika, powinien on zgłosić je w urzędzie skarbowym, pod który podlega na tak zwanym zgłoszeniu aktualizacyjnym. Poza tym podatnik ma obowiązek przestrzegania terminów płatności – terminowego płacenia zobowiązań podatkowych. Podatnik powinien także przechowywać dokumentację podatkową, czyli rachunki, faktury, księgi podatkowe itp. do momentu, kiedy zobowiązanie podatkowe związane z tymi dokumentami się przedawni. Oprócz tego podatnik ma obowiązek stawiania się na pisemne wezwania urzędu, wyjaśniania wszelkich wątpliwości wynikłych w trakcie kontroli podatkowej i wnoszenia terminowo opłat skarbowych.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

Zobacz także:  Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA