reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Prawa i obowiązki podatnika – wszystko o czym podatnik wiedzieć powinien

Jako podatnicy często nie wiemy jakie prawa nam przysługują i o jakich obowiązkach względem urzędów skarbowych powinniśmy pamiętać. Znajomość podstawowych praw i obowiązków podatnika sprawia, że bez problemu możemy się wywiązywać ze zobowiązań podatkowych. Sprawdź, jakie są prawa i obowiązki każdego podatnika.

Prawa podatnika

Do podstawowych praw podatnika należy między innymi prawo do zwrotu nadpłaty podatku. Jeśli podejrzewamy, że doszło do nadpłaty – zapłaciliśmy podatek nienależny gdy nie było konieczności jego opłacania lub gdy zapłaciliśmy wyższą kwotę niż wymagana – wystarczy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Podatnik posiada również prawo do korekty deklaracji podatkowej w sytuacji gdy popełnił błąd w trakcie wypełniania zeznania. Wówczas aby naprawić powstały błąd należy złożyć deklarację korygującą wraz z pisemnym uzasadnieniem, dlaczego korekta pierwszej deklaracji jest konieczna. Kolejnym prawem przysługującym podatnikowi jest prawo do żądania zaświadczenia – na przykład zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Takie zaświadczenie podatnik powinien otrzymać w ciągu siedmiu dni od prośby podatnika w tym zakresie. Dość oczywistym wydaje się prawo do ochrony danych osobowych, to znaczy prawo do nieujawniania żadnych danych zawartych nie tylko w deklaracji podatkowej, lecz także innych dokumentach składanych w urzędach skarbowych. Poza tym istnieje również prawo do ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy podatnik rozlicza się za pośrednictwem płatnika – wtedy ma prawo wystąpić z wnioskiem o zwolnienie płatnika z płacenia podatku. Podatnik ma także prawo do pisemnej interpretacji, to znaczy do zwrócenia się z prośbą o indywidualną interpretację przepisów podatkowych, które będą miały zastosowanie w przypadku konkretnego podatnika.

Obowiązki podatnika

Podstawowy obowiązek podatnika to przede wszystkim obowiązek zarejestrowania się w urzędzie skarbowym. W sytuacji gdy zmianie ulegną jakiekolwiek dane podatnika, powinien on zgłosić je w urzędzie skarbowym, pod który podlega na tak zwanym zgłoszeniu aktualizacyjnym. Poza tym podatnik ma obowiązek przestrzegania terminów płatności – terminowego płacenia zobowiązań podatkowych. Podatnik powinien także przechowywać dokumentację podatkową, czyli rachunki, faktury, księgi podatkowe itp. do momentu, kiedy zobowiązanie podatkowe związane z tymi dokumentami się przedawni. Oprócz tego podatnik ma obowiązek stawiania się na pisemne wezwania urzędu, wyjaśniania wszelkich wątpliwości wynikłych w trakcie kontroli podatkowej i wnoszenia terminowo opłat skarbowych.

Zobacz także:  Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) – co to takiego?

Zobacz także:  Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

Zobacz także:  Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama