| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Śmierć kredytobiorcy, a spłata kredytu przez spadkobierców

Śmierć kredytobiorcy, a spłata kredytu przez spadkobierców

Śmierć kredytobiorcy wiąże się z przeniesieniem spadku, w tym zadłużenia kredytowego, na spadkobierców. W zależności od tego, w jaki sposób postąpią spadkobiercy, będą musieli sami spłacać kredyt lub zostanie on rozdzielony na innych spadkobierców, ewentualnie zadłużenie przeniesie się na gminę lub Skarb Państwa. Czy śmierć kredytobiorcy zawsze wiąże się z koniecznością spłaty kredytu przez spadkobierców?

Do dziedziczenia kredytów i pożyczek wykorzystuje się ogólne przepisy, gdyż sprawy tego typu dziedziczenia nie są uregulowane odrębnymi przepisami prawnymi. Niewątpliwie jednak zgodnie z ustawą po śmierci spadkodawcy, spadkobiercy otrzymują wszystkie prawa i obowiązki majątkowe – w zależności od liczby osób uwzględnionych w spadku jest to jedna osoba lub kilka. Niestety jednak do praw i obowiązków majątkowych zalicza się także obowiązek spłaty zaciągniętego kredytu.

Odpowiedzialność za dziedziczone długi

Warto pamiętać, że zakres odpowiedzialności za długi spadkowe nie jest bezwzględnie nieograniczony, to znaczy nie zawsze spadkobierca odpowiada za wszystkie zobowiązania finansowe zmarłego, które odziedziczył. Jeśli spadkobierców jest kilku, kwota kredytu rozkłada się pomiędzy nich. Do chwili przyjęcia spadku – złożenia oświadczenia o jego przyjęciu – spadkobiercy odpowiadają wyłącznie z masy spadkowej, jednak gdy już prawnie przyjmą spadek, muszą się liczyć z tym, że wówczas zaczynają odpowiadać także całym swoim majątkiem w granicach określanych przez sposób przyjęcia spadku, to znaczy wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »