reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Często zdarza się tak, że pracujemy na umowę o pracę w jednej firmie i dorabiamy sobie do pensji w drugiej firmie, w której jesteśmy zatrudnieni na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Problem pojawia się w sytuacji kiedy przechodzimy na zwolnienie popularnie zwane L4. Czy zwolnienie w jednej firmie pozwala na pracę w drugiej z nich? Czy powinniśmy poprosić lekarza o wypisanie dwóch druków ze zwolnieniem? Czy zwolnienie należy dostarczyć do obu firm, czy tylko do jednej?

W sytuacji kiedy jednocześnie pracujemy w dwóch firmach – na umowę o pracę i na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, zastanawiamy się, w jaki sposób postąpić podczas przechodzenia na zwolnienie. Ta kwestia wydaje się szczególnie istotna w trakcie ciąży i zwolnienia związanego właśnie z nią. Czy w trakcie zwolnienia z powodu trudnego przebiegu ciąży można nadal pracować u jednego z pracodawców?

Zwolnienie w jednym zakładzie pracy, praca w drugim

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej wyraźnie twierdzi, że pracujący, który ze względu na swój stan zdrowia zmuszony jest powstrzymać się od pracy powinien poinformować lekarza o pracy w dwóch zakładach. Jeśli lekarz otrzyma taką informację, ma obowiązek wypisać dwa zwolnienia lekarskie po jednym dla każdego zakładu pracy – zwolnienia takie należy dostarczyć pracodawcy. Warto pamiętać, że pracujący powinien stosować się przede wszystkim do zaleceń lekarza. Wobec tego w sytuacji gdy lekarz stwierdza, że pracujący jest niezdolny do pracy, pracownik nie może pracować w żadnym z zakładów, w których obecnie pracuje. Okres zwolnienia ma być czasem powrotu do zdrowia, dlatego wówczas nie powinno się wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Podsumowując, osoba przebywająca na zwolnieniu w jednym zakładzie pracy nie może jednocześnie pracować w drugim, nawet jeśli praca w drugim zakładzie należy do lekkich prac biurowych.

Niewłaściwe wykorzystanie okresu zwolnienia – niechęć do powrotu do zdrowia – może spowodować rozwiązanie umowy o pracę. Zaś osoba, która niewłaściwie wykorzystuje czas L4 traci prawo do zasiłku chorobowego na okres zwolnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Skoczeń

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama