reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Płaca minimalna w 2014 roku

Płaca minimalna w 2014 roku

Raz do roku wzrasta w Polsce płaca minimalna. Tak też stało się na początku roku 2014. Obecnie płaca minimalna wynosi 1680 zł brutto, wzrost tegoroczny to 80 zł brutto. Dodatkowo wzrosły także odprawy dla osób zwalnianych grupowo na przykład po likwidacji zakładu pracy i dodatki za pracę w nocy. Nie zmienia to jednak faktu, że ci najmniej zarabiający dostaną na tak zwaną rękę 1240 zł.

Wzrost płacy minimalnej dla najmniej zarabiających z reguły nie jest wzrostem znaczącym. W tym roku wyniesie on niecałe 60 zł więcej niż wynosiła płaca minimalna w ubiegłym roku. Oznacza to, że w portfelu osób otrzymujących najniższe wynagrodzenie znajdzie się miesięcznie 1240 zł.

Czym jest płaca minimalna?

Za płacę minimalną uznaje się ustawowo określoną kwotę najniższych zarobków. Kwota ta jest obowiązująca w całej Polsce i stanowi najmniejsze wynagrodzenie dla pracownika pracującego w pełnym wymiarze godzin miesięcznie. Płacę minimalną ustanawia Komisja Trójstronna – członkowie związków zawodowych, pracodawcy i rząd. Do końca ubiegłego roku wynagrodzenie minimalne wynosiło 1181,38 zł netto, a więc prawie 1600 zł brutto. Obecnie, tak jak wspomniano, 1240 zł netto i 1680 zł brutto.

Wzrost innych świadczeń

W związku ze wzrostem płacy minimalnej, wzrastają także kwoty świadczeń z nią w pewien sposób powiązanych. Od tego roku wyższe będą wynagrodzenia za czas przestoju w firmach, które nie mogą pracować przez cały rok – stanie się ono równe najniższej pensji, a nie jak dotychczas niższe od niej. Na większe zarobki będą także mogły liczyć osoby dopiero zaczynające pracę – wynagrodzenie takich osób nie może wynosić mniej niż 80% płacy minimalnej, czyli na rok 2014 1344 zł, zaś w roku ubiegłym 1280 zł. Jeśli chodzi o wzrost dodatków, obecnie dodatek za pracę w nocy wynosi 20%. Za pracę w nocy, czyli pomiędzy dwudziestą pierwszą a siódmą rano, pracownik powinien otrzymywać o 20% więcej stawki godzinowej. Zaś podstawę do doliczenia tych 20% należy obliczyć z godzinowej stawki pensji minimalnej. Wzrośnie także odprawa dla pracowników zwalnianych grupowo – może ona wynieść nawet piętnaście pensji minimalnych, czyli o 1200 zł brutto więcej niż w 2013 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama