reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

W zamian za przekazanie prawa do nieruchomości emeryci mogą otrzymywać co miesiąc dodatkowe pieniądze. Zmiany w prawie mogą spowodować, że niebawem także i banki będą mogły zaproponować nam taką opcję swojej ofercie. Niestety korzystając z takiej oferty będziemy mogli otrzymać jedynie 30–50% wartości nieruchomości.

Z okazji Dnia Babci Lion’s Bank przyjrzał się finansom dzisiejszych emerytów szukając odpowiedzi na pytanie – jak podreperować domowy budżet skoro przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS to niecałe 2 tys. zł?

Przejęcie majątku przez bank

Niestety pomimo od lat trwających prac nad ustawą o odwróconej hipotece wciąż emeryci nie mają możliwości skorzystania z tzw. odwróconej hipoteki, a więc takiego produktu bankowego, w którym bank za możliwość przejęcia na własność nieruchomości posiadanej przez emeryta (dotyczy to również użytkowania wieczystego i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) zobowiązuje się do comiesięcznych wypłat określonych kwot. Ich wysokość trudno dziś oszacować. Gdyby jednak posłużyć się modelem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych można oszacować, że kobieta w wieku 65 lat przez 20 lat mogłaby otrzymywać dodatkowo kwotę od 400 do 800 zł miesięcznie, gdyby zobowiązała się oddać po śmierci prawdo do posiadanego mieszkania wartego 400 tys. zł. Gdyby rentierem był mężczyzna, mógłby liczyć przez ponad 15 lat (dalsze trwanie życia wg GUS) na dodatkowe 600 – 1200 zł w domowym budżecie.

Szacunkowa wysokość świadczenia

Wyszczególnienie

Fundusze hipoteczne

Odwrócona Hipoteka*

LtV 50%

LtV 75%

LtV 100%

Kobieta 65 lat, mieszkanie 400 tys. zł

500 – 800

400

600

800

Mężczyzna 65 lat, mieszkanie 400 tys. zł

700 – 1000

600

900

1200

* przy założeniu oprocentowania na poziomie 7% i stałej wartości nieruchomości, okres umowny równy dalszemu trwaniu życia

w przypadku kobiety dalsze trwanie życia to niecałe 20 lat

w przypadku mężczyzny dalsze trwanie życia to około 15,5 lat

Aktualnie dla emeryta jest tylko renta dożywotnia

Kwoty, które można otrzymać w działających dziś funduszach hipotecznych są zbliżone. I tak kobieta z wcześniej przytoczonego przykładu mogłaby liczyć na dożywotnie wypłacanie kwoty mniej więcej w granicach 500 – 800 zł miesięcznie, a mężczyzna 700 – 1000 zł miesięcznie. Szczególnie ważne jest tu sformułowanie „dożywotnio”. Jest to też jedna z głównych różnic pomiędzy obowiązującą dziś na podstawie Kodeksu Cywilnego dożywotnią rentą i odwróconym kredytem hipotecznym, który banki dopiero będą mogły oferować gdy powstanie stosowne prawo. Renta dożywotnia jest bowiem jak sama nazwa wskazuje wypłacana dożywotnio, a odwrócona hipoteka wypłacana będzie jedynie na z góry określony w umowie czas (np. na 5, 10, 20 czy 30 lat).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wnętrza w babcinym stylu, salon. Fot. Fotolia
Wnętrza w babcinym stylu, salon. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama