reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

Dodatkowe pieniądze za przekazanie praw do własności mieszkania

W zamian za przekazanie prawa do nieruchomości emeryci mogą otrzymywać co miesiąc dodatkowe pieniądze. Zmiany w prawie mogą spowodować, że niebawem także i banki będą mogły zaproponować nam taką opcję swojej ofercie. Niestety korzystając z takiej oferty będziemy mogli otrzymać jedynie 30–50% wartości nieruchomości.

Oba modele różnią się też w kwestii momentu przekazania prawa do nieruchomości i związaną z tym kwestią dziedziczenia. W przypadku oferowanych dziś dożywotnich rent własność nieruchomości od razu przy podpisaniu umowy jest przenoszona na firmę, która będzie wypłacała świadczenia. Nie może więc być mowy o dziedziczeniu. W przypadku odwróconej hipoteki własność nieruchomości przeniesiona zostanie na bank dopiero gdy w ciągu 12 miesięcy po śmierci emeryta spadkobiercy nie zdecydują się na spłacenie długu wobec banku. Gdy ponadto dług ciążący na nieruchomości jest na tyle niski, że po sprzedaży pozostanie nadwyżka – przekazana zostanie ona na rzecz spadkobierców.

Zasady dożywotniej renty i odwróconej hipoteki

Wyszczególnienie

Dożywotnia renta
(model sprzeda
żowy)

Odwrócony kredyt hipoteczny
(model kredytowy)

Obowiązywanie

Na podstawie Kodeksu Cywilnego dostępna dziś, ale brak szczegółowych rozwiązań (Ministerstwo Gospodarki opracowało projekt założeń do stosownej ustawy)

Usługa niedostępna w dzisiejszym stanie prawnym Prace nad ustawą trwają

Okres otrzymywania świadczeń

Dożywotnio

Przez określony czas

Wiek klienta

Przeważnie przynajmniej 65 lat

Dowolny

Moment przeniesienia prawa do nieruchomości

W chwili podpisania umowy

Najwcześniej 12 miesięcy po śmierci, o ile spadkobiercy nie spłacą długu

Dziedziczenie nieruchomości

Nie

Tak - możliwość spłaty zadłużenia i zachowania nieruchomości lub dziedziczenie kwot, które zostaną po spieniężeniu majątku i spłacie hipotecznego długu

Kto powinien wnosić opłatę za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości?

Przedsiębiorca

Klient banku

Zmiana świadczeń w czasie

Często są indeksowane o wskaźnik inflacji

Brak indeksacji

Zamiana dużego mieszkania na dwa

Oba rozwiązania różnią się też innymi szczegółami, które powodują, że tak jak w wielu krajach zachodniej Europy, tak i w Polsce mogą to być produkty skierowane do różnych grup konsumentów. Problem jednak w tym, że niezależnie od wybranego modelu emeryci korzystający z tego typu produktów finansowych dostaną w formie comiesięcznych rent jedynie do 30 -50% wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy.

Powstaje więc naturalne pytanie, czy nie lepiej zachować majątek poprzez zamianę posiadanego mieszkania na przykład na dwie czy nawet więcej tańszych nieruchomości, z których można czerpać comiesięczne czynsze. Rozwiązanie to wymaga jednak przeprowadzki, a więc nie wszyscy byliby do tego skłonni. Przyjmijmy jednak, że na przykład przechodzący na emeryturę warszawiak posiada w centrum stolicy lokal o powierzchni 60 m kw. Jego wartość można zachowawczo szacować na 600 tys. zł. Kwota ta wystarczyłaby na zakup trzech skromnych kawalerek w stolicy, a w Katowicach lub Łodzi nawet kilkukrotnie większego portfela nieruchomości. Przyjmijmy jednak, że emeryt postanowił kupić dla siebie mieszkanie dwupokojowe (za 350 tys. zł), a pozostałe 250 tysięcy wydał na kawalerkę z przeznaczeniem na wynajem. Nieruchomość ta mogłaby generować roczny dochód „na rękę” w kwocie około 12 tys. zł, czyli 1 tys. zł miesięcznie. Byłaby to więc kwota wyraźnie wyższa niż w przypadku korzystania z dożywotniej renty, a dodatkowo emeryt nie traciłby prawa do swojego majątku.

Zobacz także:  Jak podreperować poświąteczny budżet?

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  IKE – Indywidualne Konta Emerytalne

Bartosz Turek/ Lion’s Bank

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wnętrza w babcinym stylu, salon. Fot. Fotolia
Wnętrza w babcinym stylu, salon. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama