reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak podreperować poświąteczny budżet?

Jak podreperować poświąteczny budżet?

Jak podreperować poświąteczny budżet? Koniec roku sprzyja bowiem robieniu zakupów, również tych nieplanowanych, spontanicznych, wywołanych tak zwaną przedświąteczną gorączką. Jak wynika z danych Deloitte, w 2013 roku na święta planowaliśmy wydać średnio 1 126 PLN. To prawie 89 procent przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego. Radzimy, jak bezpiecznie wyjść z poświątecznych kłopotów finansowych.

Zaciągnięcie kredytu na święta

Jak pokazuje raport Deloitte, większość z nas świadomie podchodzi do grudniowych wydatków. W 2013 roku aż 78 procent Polaków planowało sfinansować święta z oszczędności. Wciąż wiele osób zamierzało jednak sięgnąć w tym celu po produkty bankowe: 19 procent chciało zasilić domowy budżet kartą kredytową, 9 proc. liczyło na pożyczkę od rodziny i przyjaciół, a 5 proc. myślało o wyborze kredytu bankowego.

Decydując się na zaciągnięcie jakiegokolwiek zobowiązania finansowego, należy pamiętać, że w następnych miesiącach będziemy musieli uregulować należność.

Planując świąteczne wydatki, najlepiej finansować je bez korzystania z zewnętrznych źródeł takich jak kredyt gotówkowy, pożyczka czy limit w karcie – podkreśla Remigiusz Stupnicki, ekspert Idea Expert.

- Jeśli jednak nie udało się nam wcześniej odłożyć potrzebnej kwoty, po dodatkowe pieniądze należy sięgać w ostateczności. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porady doradcy finansowego, który pomoże dopasować ofertę kredytu do naszych możliwości. Na szczęście Polacy coraz rozsądniej podchodzą do swoich finansów, planując nie tylko czas świętowania, ale i dalsze gospodarowanie domowym budżetem. Problem pojawia się jednak u osób, które nie zastanawiają się nad wydatkami. W takim wypadku łatwo o problemy, których konsekwencje odczuwalne są jeszcze długo po świętachostrzega Stupnicki.  

Szybki zastrzyk gotówki - czy bezpieczny?

Wiele osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki, wykorzystuje limit w karcie kredytowej. Jest to dobre rozwiązanie, gwarantuje bowiem okres bezodsetkowy, w którym za zadłużenie nie naliczane są dodatkowe pieniądze. Wymaga jednak terminowego spłacenia zobowiązania w całości już w następnym miesiącu. Jest to więc korzystny produkt dla osób pewnych odpowiednio wysokiego dochodu. Karta kredytowa to wygodny sposób na poradzenie sobie z nadwyrężonym przez świąteczne zakupy budżetem. Jeśli będziemy pamiętać o spłaceniu zadłużenia w wyznaczonym terminie, to nie zapłacimy odsetek, ani innych, dodatkowych koszów. Okres karencji, czyli tzw. grace period, trwa przeważnie 50 dni. Należy jednak bardzo uważnie zapoznać się z wytycznymi banku, bowiem przekroczenie tego terminu skutkuje naliczeniem odsetek od całej kwoty, nawet jeśli część została już spłacona.

Dla osób, które potrzebują dodatkowych funduszy, dostępny jest także kredyt gotówkowy. Jego przyznanie wiąże się z koniecznością dopełnienia niewielu formalności, dzięki czemu decyzję banku można otrzymać w stosunkowo krótkim czasie. Zobowiązanie rozłożone jest na raty, co umożliwia także dostosowanie ich wysokości do miesięcznych dochodów oraz niezbędnych wydatków. Należy jednak pamiętać, by przed jego wyborem dokładnie zapoznać się z warunkami oraz umową. Warto dowiedzieć się, czy nie będziemy zobowiązani uiścić dodatkowych opłat, np. za ubezpieczenia, oraz jaki jest całkowity koszt kredytu. Dobrze jest również porównać oferty dostępne w kilku bankach. Dzięki temu świadomie wybierzemy taką, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia

finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia

finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama