reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kredyty nie zdrożeją w ciągu najbliższych dwóch lat

Kredyty nie zdrożeją w ciągu najbliższych dwóch lat

W ciągu najbliższych dwóch lat oprocentowanie kredytów nie powinno wzrosnąć znacząco. Jesteśmy najprawdopodobniej na półmetku okresu rekordowo niskich stóp procentowych, które mają zostać utrzymane przez RPP (Rada Polityki Pieniężnej) przynajmniej do połowy bieżącego roku.

Przed nami już siódmy miesiąc rekordowo niskich stóp procentowych. RPP pozostawiła dziś bowiem  po raz szósty stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Takiego rozstrzygnięcia trudno było się nie spodziewać, biorąc pod uwagę, że Rada zapowiadała utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie co najmniej do połowy bieżącego roku.

Pomimo stałych stóp rata kredytu może nieznacznie wzrosnąć

Powoli zbliżające się widmo pierwszej podwyżki stóp ma już dziś wpływ na notowania wskaźnika WIBOR. Trzeba mieć bowiem świadomość, że stawka rynkowa (WIBOR) zmienia się szybciej niż ta ustalana przez RPP. Stało się tak właśnie w ostatnich tygodniach. WIBOR w wersji trzymiesięcznej jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku był notowany na poziomie 2,65%. Dziś jest to 2,7%. Tę niewielką zmianę mogą w najbliższym czasie zauważyć kredytobiorcy spłacający raty uzależnione od okresowo aktualizowanych notowań WIBOR-u. W przypadku przeciętnego kredytu nie należy się jednak spodziewać zmiany miesięcznej raty o więcej niż kilka złotych.

Zmiana ta jest więc ciągle niczym w porównaniu z korzyściami płynącymi z utrzymywania się od miesięcy rekordowo niskich stóp procentowych. Pozytywne zmiany w tym względzie widać już od 17 miesięcy (choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło 14 miesięcy temu). Rata kredytu zaciągniętego w sierpniu 2012 r. na 25 lat i kwotę 300 tys. zł, z oprocentowaniem 6,6% (w tym 1,5 pkt. proc. marży), wynosiła na starcie 2046 zł miesięcznie. Dziś stawka WIBOR 3M, która składa się na oprocentowanie modelowego kredytu nie wynosi już 5,11% (jak w sierpniu 2012 r.), ale 2,7%. Gdyby bank aktualizował wartość WIBOR-u na bieżąco, modelowy kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem o jedną trzecią niższym i w konsekwencji ratą na poziomie 1617 zł miesięcznie. Oznacza to o 429 zł niższy koszt niż 17 miesięcy temu.

Dziś najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie stóp procentowych, a więc i kosztu kredytu na rekordowo niskim poziomie przynajmniej przez pół roku. Wynika to zarówno z zapowiedzi członków RPP, jak i notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Za 6 miesięcy wyceniają one WIBOR 3M na 2,74%. Dziś WIBOR 3M jest notowany niemal na identycznym poziomie (2,7%). W dłuższym horyzoncie czasowym (21-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 3,48%. Jest to wyraźnie niższy wynik niż wskazywały notowania sprzed miesiąca (3,6%). Gdyby do takiej zmiany WIBOR-u na rynku rzeczywiście doszło, rata modelowego kredytu wyniosłaby 1750 zł miesięcznie. To wciąż wyraźnie mniej niż w sierpniu 2012 r., kiedy rynek nie dyskontował jeszcze poluzowania polityki pieniężnej, do której doszło w listopadzie

Zobacz także: Rynek kredytów: jak wygląda sytuacja?

Zobacz także: Rata kredytu złotówkowego na rekordowo niskim poziomie

Zobacz także: Raty kredytów w euro na stałym poziomie

Źródło: Bartosz Turek, Lion's Bank

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama