| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak inwestować w obligacje?

Jak inwestować w obligacje?

Mimo to, że w naszym kraju ludzie wybierają typowe sposoby oszczędzania na przykład rachunki oszczędnościowe, inwestowanie w obligacje staje się coraz popularniejszym sposobem na wzbogacenie się. Kupno obligacji wiąże się z niewielkim ryzykiem utraty pieniędzy, pozwala jednak na spory zysk. Jak wobec tego efektywnie inwestować w obligacje?

Obligacje są formą oszczędności i inwestycji, która pozwala na niewielkie ryzyko utraty majątku. Dzięki temu inwestowanie w staje się coraz popularniejsze. W Polsce popularność obligacji prawie równa się popularności lokat i rachunków oszczędnościowych. Niewątpliwą zaletą obligacji w stosunku do innych form oszczędzania jest możliwość osiągnięcia dużo większych zysków.

Obligacje – definicja

Zanim rozpoczniemy inwestowanie warto wiedzieć czym w ogóle są obligacje. Za obligacje uznaje się papiery wartościowe emitowane w serii, w których emitent – na przykład skarb państwa, określone przedsiębiorstwo albo osoba fizyczna – stwierdza bycie dłużnikiem obligatariusza, czyli osoby posiadającej obligacje i zobowiązana jest do spełnienia wobec niego określonego świadczenia. Świadczenie może przyjąć formę pieniężną lub niepieniężną w zależności od tego, czego oczekuje właściciel obligacji.

Rodzaje obligacji ze względu na sposób ich oprocentowania

Ze względu na sposób oprocentowania obligacji dzielimy je na stałokuponowe i zmiennokuponowe. Stałokuponowe charakteryzują się stałym i znanym oprocentowaniem, dzięki czemu mamy możliwość dokładnego określenia wysokości wszystkich opłat związanych z ich posiadaniem już w momencie zakupu. W obligacjach zmiennokuponowych wysokość oprocentowania zmienia się w zależności od terminów płacenia odsetek. Oprocentowanie zależne jest od stopy referencyjnej, która przeważnie stanowi stopę oprocentowania kredytów na rynkach międzybankowych albo stopę rentowności bonów skarbowych. Przy każdej wypłacie kuponu wysokość stopy referencyjnej jest ogólnie znana, ale obligacje zmiennokuponowe nie dają możliwości przewidzenia jak wysokie będą opłaty przez cały czas ich posiadania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »