REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postanowienia finansowe Polaków na 2014 rok

finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak gospodarujemy domowym budżetem? Na co wydajemy najwięcej pieniędzy? W ubiegły roku 44% respondentów deklarowało, że ogranicza swoje wydatki na rozrywkę oraz organizowanie czasu wolnego, a 42%, ogranicza wydatki związane z zakupem ubrań i pielęgnacją urody. A wszystko to przez sytuację gospodarczą w naszym kraju. Jak będziemy planować wydatki w nadchodzącym roku 2014?

REKLAMA

Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podkreślają, że nie warto rezygnować ze stawiania finansowych postanowień, nawet jeśli poprzednie próby zakończyły się porażką. Analiza wpływów i ponoszonych kosztów pozwoli ujarzmić domowe finanse i rozpocząć nowy nok bez debetu.

Bilans „zysków i strat”

REKLAMA

Bilans „zysków i strat” to dobry krok w wyznaczaniu celów, by nasze finanse miały się dobrze w nowym roku. – Podstawową kwestią jest określenie miesięcznego, a następnie rocznego planu  twierdzi Michał Krajowski, ekspert Domu Kredytowego Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

O ile dla singli sprawa jest stosunkowo prosta, w rodzinie powinni to zrobić wspólnie oboje małżonkowie. Często okazuje się, że po szczerej, „bilansowej” rozmowie odkrywa się wiele źródeł wycieku wspólnych dochodów. Nie chodzi o to, by wykryć wszystkie drobne kwoty, które każdy lubi mieć w portfelu, ale o sprawiedliwy podział budżetu. Niedoprecyzowanie potrzeb obojga partnerów oraz brak rozmów na temat wydatków, może być zgubny dla małżeństwa – powoduje bowiem konflikty i nieporozumienia – podkreśla ekspert Notusa, ZFDF.

Sprawdź jak możesz oszczędzić

REKLAMA

Po rozmowie i analizie wydatków, często okazuje się, że dochody nie wystarczają na pokrycie wszystkich opłat, a naszym finansom daleko do stabilności. W takim przypadku warto sprawdzić główne składowe ponoszonych kosztów. Uważne prześledzenie wyciągów z kont i kart pozwala dostrzec na przykład wiele zbędnych przelewów. Można również zweryfikować umowy podpisane z bankami. Zdarza się, że za produkty finansowe, z których nie korzystamy, instytucja pobiera od nas stałą opłatę. Zlikwidowanie nieużywanych kart bankowych i zamknięcie pustych rachunków może przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klienci banków często nie zdają sobie sprawy z opłat, które ponoszą, zarówno tych stałych, jak i jednorazowych. Bezpłatne na pierwszy rzut oka konto, wymaga bowiem zazwyczaj określonych miesięcznych wpływów oraz pewnej ilości transakcji, by korzystanie z niego było faktycznie darmowe. Może się więc okazać, że w miesiącach, w których nie spełnimy tych warunków, stają się one zbędnym wydatkiem dodaje Michał Krajowski, Notus, ZFDF.

Jeśli po analizie warunków, okaże się, że nie są one dla nas korzystne, warto zastanowić się nad zmianą instytucji bądź wyborem innej oferty.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów dostosowanych do potrzeb konkretnych odbiorców. Warto uważnie wybrać takie, które będą spełniały nasze oczekiwania. Odpowiednia oferta może pomóc zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych rocznie twierdzi ekspert Notusa, ZFDF.

Jeśli nie mamy na to czasu, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Doradca zna produkty wielu instytucji i, po dokładnej analizie naszych potrzeb i sytuacji finansowej, wskaże taką, która będzie dla nas najkorzystniejsza.

Planuj wydatki

Wiele osób z wyprzedzeniem odkłada pieniądze na większe wydatki, np. remont mieszkania, zakup nowego sprzętu RTV czy wakacje. Jak podkreślają eksperci, warto jednak myśleć nawet o najdrobniejszych kwot wydawanych codziennie. – Przy planowaniu budżetu domowego należy zacząć od analizy obecnych kosztów – tłumaczy Aleksandra Łukasiewicz, ekspert firmy Expander, ZFDF.

Ważne, by uświadomić sobie, ile i na co przeznaczamy nasze pieniądze. Zalecałabym podliczenie kwartalne, niekiedy bowiem miesięcznie nie będziemy w stanie ocenić wydatków obiektywnie. Z pomocą mogą nam przyjść powszechnie używane programy komputerowe, w których możemy samodzielnie sporządzić zestawienie z czytelnym podziałem, np. na artykuły spożywcze, kosmetyki oraz różnego rodzaju opłaty. Na rynku dostępnych jest również wiele darmowych aplikacji, które ułatwią nam uporządkowanie tych informacji.

Takie zestawienie zobrazuje, na co wydajemy najwięcej, z czego ewentualnie możemy zrezygnować, chcąc skuteczniej oszczędzać. Uświadomi nam także, ile pieniędzy codziennie wydajemy na drobne rzeczy – takie jak zakup prasy czy kawy. Te niewielkie kwoty, w rozliczeniu miesięcznym mogą tworzyć całkiem pokaźne sumy. Dla przykładu, kupując codziennie gazetę, która kosztuje 1,5 PLN, po czterech tygodniach wydamy 30 PLN, a rocznie to już niemal 360 PLN. Dobrze jest więc uświadomić sobie, że nawet niewielkie wydatki mają znaczenie dla naszych finansów.

Nie warto jednak rezygnować ze wszelkich przyjemności, bowiem samo przejrzenie naszych rachunków pozwoli skutecznie ograniczyć koszty. Po sporządzeniu takiego bilansu łatwiej będzie zaplanować funkcjonalny budżet domowy, a także na bieżąco kontrolować sytuację finansową.

Rozwiązaniem, które z pewnością ułatwi nam lepsze zarządzanie naszymi pieniędzmi będzie podzielenie wydatków na dwie kategorie. Pierwsza, zawierająca „stałe” opłaty, takie jak czynsz, abonament telewizyjny, telefoniczny, czy np. rata kredytu. Druga natomiast, to „wydatki dodatkowe”, np. hobby, jedzenie w restauracji czy innego rodzaju rozrywka. Taki podział ułatwi nam, w razie potrzeby, ograniczenie ponoszenia zbędnych kosztów, dzięki czemu będziemy mogli skuteczniej odkładać fundusze na wybrany cel podpowiada Aleksandra Łukasiewicz, Expander, ZFDF.

Zobacz także:  Pensje Polaków rosną – stać na coraz większe mieszkania?

Zobacz także:  Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także:  Dlaczego musimy płacić abonament RTV?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA