reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kiedy można wypowiedzieć OC?

Kiedy można wypowiedzieć OC?

Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, nie wystarczy podpisać umowy z nowo wybranym. Przede wszystkim powinniśmy wypowiedzieć umowę pierwszemu ubezpieczycielowi. W jaki sposób prawidłowo wypowiedzieć OC? Kiedy w ogóle możemy wypowiedzieć ubezpieczycielowi OC?

Jeśli planujemy zmianę ubezpieczyciela samochodu, powinniśmy pamiętać, że najpierw należy prawidłowo wypowiedzieć umowę obecnemu ubezpieczycielowi żeby móc zawrzeć nową umowę. Zwyczajowo umowę OC zawiera się na dwanaście miesięcy, a  jeżdżenie pojazdem nieposiadającym OC grozi wysokimi karami, zwłaszcza jeśli okres brak ubezpieczenia wynosi więcej niż czternaście dni.

W jaki sposób wypowiedzieć umowę OC?

Obecnie istnieją dwa sposoby wypowiedzenia umowy OC w zależności od tego, kiedy została zawarta. Inaczej wygląda kwestia wypowiadania umów zawartych przed 11 lutego 2012, a inaczej po tym czasie. Jeśli umowa została zawarta przed 11 lutego 2012 roku należy ją wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed upływem tak zwanego okresu ochronnego wynoszącego jeden miesiąc. Co ważne gdy zdecydujemy się wysłać wypowiedzenie umowy pocztą, powinniśmy pamiętać, że liczy się data otrzymania wypowiedzenia przez ubezpieczyciela, a nie data jego nadania. W sytuacji gdy kupujemy używany samochód mamy trzydzieści dni na zmianę ubezpieczyciela jeśli chcemy takiej zmiany dokonać. Tak jak w przypadku wcześniej opisanego wypowiadania umowy należy dopilnować daty dostarczenia wypowiedzenia.

Przy umowach zawartych po 11 lutego 2012 jest nieco łatwiej – przepisy zostały uproszczone w ten sposób, że wystarczy zgłosić wypowiedzenie najpóźniej na jeden dzień przed upływem terminu trwania polisy, dodatkowo gdy przesyłamy wypowiedzenie pocztą, liczy się data stempla pocztowego, czyli data nadania, a nie jak wcześniej data dostarczenia przesyłki. Zmieniły się również zasady co do wypowiadania OC w przypadku zakupu pojazdu używanego – możemy to zrobić w każdej chwili czasu trwania ubezpieczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama