reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?

Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę o pracę, która była zawarta na czas nieokreślony, musimy pamiętać o kilku zasadach. Istnieją generalne ustalenia dotyczące wypowiadania tego typu umów. W przypadku kiedy te ustalenia nie są wystarczające, musimy sięgnąć do innych przepisów określających możliwość wypowiedzenia umowy. Kiedy możemy wypowiedzieć umowę o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być przekazane na piśmie z podpisem prezesa lub jego pełnomocnika stronie zainteresowanej. Należy także zachować odpowiedni – określony w umowie – okres wypowiedzenia.  Istotne jest, aby wypowiedzenie zostało dostarczone w formie pisemnej, ponieważ zatrudniony musi mieć możliwość zapoznania się z dokumentem. Prawidłowo napisane wypowiedzenie zawiera przyuczenie o prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. Do odwołania dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy uznajemy, że przyczyny podane w wypowiedzeniu są bezzasadne. Każdy zatrudniony ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia mu umowy o pracę w przeciągu 7 dni od otrzymania pisma wypowiadającego pracę. Należy przy tym pamiętać, że jeśli posiadamy umowę na czas określony, umowę o dzieło lub umowę zlecenie, to nie mamy możliwości ich wypowiedzenia.

Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zależy od rodzaju i czasu trwania umowy. Jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż pół roku, to obejmują go dwa tygodnie okresu wypowiedzenia, jeśli dłużej niż pół roku – miesiąc, a jeśli co najmniej trzy lata, to przysługują mu trzy miesiące wypowiedzenia. W pewnych okolicznościach okres wypowiedzenia może zostać wydłużony, jednak najczęściej wynosi tyle, ile określa umowa. W sytuacji, gdy doszło do zmiany pracodawcy na podstawie przejścia spółki w inne ręce lub gdy obecny pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego, do czasu pracy wlicza się również długość okresu pracy u poprzedniego pracodawcy i na tej podstawie oblicza się okres wypowiedzenia. Istnieje też możliwość skrócenia podanych okresów wypowiedzenia, jednak wówczas długość ich trwania określa się za porozumieniem obu stron: pracodawcy i pracownika. Pracownik posiada także prawo do płatnego zwolnienia na czas poszukiwania pracy.  Jeśli okres wypowiedzenia wynosi  dwa tygodnie lub miesiąc, przysługują mu dwa dni zwolnienia, jeśli dłużej niż miesiąc – trzy dni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Biuro, dokument./ Fot. Fotolia
Biuro, dokument./ Fot. Fotolia

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama