reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Wysokość emerytury obliczana jest według trzech zasad. W momencie przechodzenia na emeryturę powinniśmy się orientować, który sposób jej naliczania będzie zastosowany w naszym przypadku. Pozwoli nam to przewidzieć, jakiej miesięcznej kwoty możemy się spodziewać. Jak prawidłowo obliczyć zatem wysokość emerytury?

Do przejścia na emeryturę uprawnia ubezpieczonych przepracowanie określonego stażu pracy oraz ukończenie odpowiedniego wieku. Obliczanie wysokości emerytury nie jest jednak wcale łatwe. Wpływa na to wiele czynników, a dodatkowo musimy również wiedzieć, czy nasza emerytura będzie obliczana na starych, nowych czy mieszanych zasadach.

Stare, nowe i mieszane zasady obliczania emerytur – kogo obowiązują

Stare zasady obliczania emerytur obowiązują osoby urodzone przed 1.01.1949 roku, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny (jest to 60 lat dla kobiet i od 65 do 65 i 4 miesięcy dla mężczyzn) i które legitymują się określonym okresem składkowym i nieskładkowym (minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Wysokość emerytury jest zależna wtedy od trzech skłądowych. Są to: kwota bazowa świadczenia (24 %), wysokość podstawy wymiaru emerytury oraz uwzględnione okresy składkowe i nieskładkowe (po 1,3 % podstawy jej wymiary za każdy okres składkowy i po 0,7 % podstawy wymiaru za każdy okres nieskłądkowy). Podstawę emerytury oblicza się z ostatnich dwudziestu lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o emeryturę, z dwudziestu lat dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia albo z dziesięciu lat wybranych przez ubezpieczonego.

Nowe zasady obliczania emerytury mają zastosowanie w przypadku osób, które urodziły się po 31.12.1948 roku. Ubezpieczeni muszą ukończyć określony w ustawie wiek – dla kobiet 60–67 lat, a dla mężczyzn 65–67. Wysokość emerytury jest równowartością kwoty, która powstaje w wyniku podzielenia podstawy emerytalnej przez uśrednione dalsze trwanie życia. Ustala się je na podstawie tablic trwania życia publikowanych w „Monitorze Polskim” raz w roku. Przy określaniu prawa do świadczeń bez znaczenia jest długość ubezpieczenia,  chociaż wpływa ona na wysokość emerytury.

Mieszane zasady obliczania emerytur przysługują osobom urodzonym po 31.12.1948 roku, którzy wiek emerytalny osiągnęli pomiędzy rokiem 2009 a 2014. Aby emerytura była naliczana w sposób mieszany, nie możemy podjąć wypłaty wcześniejszej emerytury ani być członkiem otwartego funduszu emerytalnego.

Na wniosku o przyznanie emerytury możemy zaznaczyć, aby organ, który będzie nam ją wypłacał, wybrał dla nas najkorzystniejszy sposób obliczenia postawy emerytalnej.

Zobacz także: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz także:  Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama