REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Justyna Hek
senior, seniorka. kobieta, jesień, spacer, liście/ fot. Fotolia
senior, seniorka. kobieta, jesień, spacer, liście/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość emerytury obliczana jest według trzech zasad. W momencie przechodzenia na emeryturę powinniśmy się orientować, który sposób jej naliczania będzie zastosowany w naszym przypadku. Pozwoli nam to przewidzieć, jakiej miesięcznej kwoty możemy się spodziewać. Jak prawidłowo obliczyć zatem wysokość emerytury?

REKLAMA

Do przejścia na emeryturę uprawnia ubezpieczonych przepracowanie określonego stażu pracy oraz ukończenie odpowiedniego wieku. Obliczanie wysokości emerytury nie jest jednak wcale łatwe. Wpływa na to wiele czynników, a dodatkowo musimy również wiedzieć, czy nasza emerytura będzie obliczana na starych, nowych czy mieszanych zasadach.

Stare, nowe i mieszane zasady obliczania emerytur – kogo obowiązują

REKLAMA

Stare zasady obliczania emerytur obowiązują osoby urodzone przed 1.01.1949 roku, które ukończyły odpowiedni wiek emerytalny (jest to 60 lat dla kobiet i od 65 do 65 i 4 miesięcy dla mężczyzn) i które legitymują się określonym okresem składkowym i nieskładkowym (minimum 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Wysokość emerytury jest zależna wtedy od trzech skłądowych. Są to: kwota bazowa świadczenia (24 %), wysokość podstawy wymiaru emerytury oraz uwzględnione okresy składkowe i nieskładkowe (po 1,3 % podstawy jej wymiary za każdy okres składkowy i po 0,7 % podstawy wymiaru za każdy okres nieskłądkowy). Podstawę emerytury oblicza się z ostatnich dwudziestu lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o emeryturę, z dwudziestu lat dowolnie wybranych z całego okresu ubezpieczenia albo z dziesięciu lat wybranych przez ubezpieczonego.

Nowe zasady obliczania emerytury mają zastosowanie w przypadku osób, które urodziły się po 31.12.1948 roku. Ubezpieczeni muszą ukończyć określony w ustawie wiek – dla kobiet 60–67 lat, a dla mężczyzn 65–67. Wysokość emerytury jest równowartością kwoty, która powstaje w wyniku podzielenia podstawy emerytalnej przez uśrednione dalsze trwanie życia. Ustala się je na podstawie tablic trwania życia publikowanych w „Monitorze Polskim” raz w roku. Przy określaniu prawa do świadczeń bez znaczenia jest długość ubezpieczenia,  chociaż wpływa ona na wysokość emerytury.

Mieszane zasady obliczania emerytur przysługują osobom urodzonym po 31.12.1948 roku, którzy wiek emerytalny osiągnęli pomiędzy rokiem 2009 a 2014. Aby emerytura była naliczana w sposób mieszany, nie możemy podjąć wypłaty wcześniejszej emerytury ani być członkiem otwartego funduszu emerytalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wniosku o przyznanie emerytury możemy zaznaczyć, aby organ, który będzie nam ją wypłacał, wybrał dla nas najkorzystniejszy sposób obliczenia postawy emerytalnej.

Zobacz także: Emerytury dla żołnierzy zawodowych. Poradnik

Zobacz także:  Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także:  Jak odkładać na dodatkową emeryturę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA