reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Według prawa można starać się o alimenty płacone przez dziadków na dziecko. Kiedy możemy o nie wystąpić?

W pierwszej kolejności to rodzice są zobowiązani do płacenia alimentów na dziecko. Jednak co zrobić, kiedy rodzice nie żyją lub uchylają się od płacenia ze względu na trudną sytuację finansową?

 Alimenty od dziadków

Według art. 132. Kodeksu rodzinnego obowiązek alimentacyjny przechodzi na dalszych krewnych, np. dziadków,  gdy „(…) [rodzic] nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niego na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.” (Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy). Przepisy jednak nie określają dokładnej należności, którą możemy uzyskać od dziadków. Wszystko bowiem zależy od ich możliwości finansowych. Sąd nie może przerzucić na nich całkowitej spłaty świadczeń, jeżeli możliwości majątkowe dziadków na to nie pozwalają.

Poprawa sytuacji materialnej rodzica

Kiedy sytuacja materialna ojca lub matki dziecka ulegnie poprawie, to wówczas spłata alimentów przechodzi jednego z rodziców. Dziadkowie mogą domagać się o pozbawienie wykonalności wyroku sądu.

Nie można zatem powiedzieć, że po orzeczeniu sądu i przeniesieniu obowiązku płacenia alimentów na dziadków, będą oni je spłacać do osiągnięcie przez dziecko pełnoletności. Wszystko zależy od sytuacji materialnej najbliższego krewnego – czyli ojca lub matki.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama