REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne

Iwona Szadkowska
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia
senior, rodzina, babcia, miłość, relacje, dziadek, rodzice/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne to II filar systemu emerytalnego – obowiązkowy dla osób urodzonych po 1969 roku. Czym jest OFE? Jakie mamy korzyści z II filaru?

REKLAMA

Otwarte Fundusze Emerytalne dają możliwość pomnażania funduszy emerytalnych. Na czym polega inwestowanie środków z OFE? Jakie korzyści płyną z Otwartych Funduszy Emerytalnych i kto tak naprawdę nimi zarządza? W tym artykule możecie dowiedzieć się wszystkiego o OFE.

Obowiązkowy II filar

ZUS każdego miesiąca przekazuje na rzecz OFE część naszych zarobków brutto – do końca 2010 było to 7,3% - 12,2% składek pozostaje w ZUS. Nie można przelewać do II filaru funduszy indywidualnie. Istotne jest również to, że osoby urodzone po 1969 roku muszą wybrać dowolny Otwarty Fundusz Emerytalny. Jeżeli tego nie zrobią, to ZUS wylosuje dla nich OFE. Losowanie takie odbywa się dwa razy w roku.

Jakie mamy korzyści z OFE?

W przeciwieństwie do składek w ZUS, OFE może inwestować zgromadzone fundusze i je pomnażać. Regularnie również otrzymujemy informacje o stanie naszego konta i o zebranych w ramach OFE pieniądzach.

Trzeba także wspomnieć, że fundusze z OFE podlegają dziedziczeniu lub nabyciu przez osobę wskazaną przez członka OFE w razie śmierci. Ponadto, nie podlegamy pod wybrany fundusz do końca życia. Po dwóch latach od przystąpienia do wybranego OFE, możemy bezpłatnie przenieść się do innego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy możemy skorzystać z środków z OFE?

Środki z OFE przysługują nam w chwili, gdy osiągniemy wiek emerytalny – 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet. Nie nastąpi to jednak w ten sposób, że w chwili przejścia na emeryturę otrzymamy całą kwotę zebraną w ramach OFE. Możemy jednak zdecydować, jak środki będą nam wypłacane. Do wyboru mamy emeryturę indywidualną wypłacaną aż do śmierci lub emeryturę z tzw. gwarantowanym okresem wypłacenia (np. do momentu osiągnięcia 77 lat), która w przypadku wcześniejszej śmierci członka OFE zostanie wypłacona wskazanej osobie do końca zdeklarowanego okresu.

Kto zarządza środkami z OFE?

OFE zarządzają Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE), działające w formie spółek. Obie instytucje podlegają kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

Inwestycje OFE polegają na zakupie obligacji gwarantowanych przez państwo, obrocie akcjami notowanymi na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz lokatami bankowymi i funduszami inwestycyjnymi.

Opłaty pobierane przez OFE

OFE może pobierać różnego rodzaju opłaty. Są to: opłata od składki (opłata dystrybucyjna), opłata za zarządzanie aktywami oraz opłata z tytułu dokonania wypłaty transferowej (pobierana w wyniku decyzji członka OFE o przeniesieniu środków do innego funduszu tylko wtedy, gdy staż członkowski jest niższy niż 24 miesiące).

Zobacz także: Wysokość emerytury, w jaki sposób jest obliczana?

Zobacz także: Czy częste chodzenie na zwolnienia ma wpływ na wysokość emerytury?

Zobacz także: „Emerytura obywatelska” – świadczenie przyznawane w wieku emerytalnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA