REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Iwona Szadkowska
Edyta Kraska
dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia
dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

REKLAMA

Alimenty na niepełnoletnie dziecko

Dopóki dziecko nie ukończy 18 lat, rodzic, na którego został nałożony obowiązek alimentacyjny, zobowiązany jest do płacenia alimentów. Niepełnoletnie dziecko nie otrzymuje alimentów bezpośrednio od rodzica. Kwota alimentacyjna przekazywana jest rodzicowi, który sprawuje opiekę prawną nad dzieckiem. Kiedy dziecko staje się pełnoletnie, zwykle rodzice nadal muszą łożyć na jego utrzymanie.

Pełnoletnie dziecko a alimenty

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie określa obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletnich dzieci. Zgodnie z prawem nie ma górnej granicy wiekowej, w której dziecku przestają przysługiwać alimenty. Rodzice muszą łożyć alimenty na dziecko, które kontynuuje naukę i wykazuje, że nie posiada żadnych dochodów, które pozwoliłyby mu na własne utrzymanie. Dopóki dziecko się uczy, ma prawo do otrzymywania stałych alimentów. Jeśli jednak dziecko posiada własny majątek (spadek, własne fundusze) i jest się w stanie samo utrzymać, rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pełnoletnie dziecko, nawet jeśli podejmuje naukę, ale znacznie ją zaniedbuje ( tzw. wieczny student) lub nie dokłada żadnych starań, aby zapewnić sobie utrzymanie, może stracić alimenty. W przypadku kiedy dziecko jest niepełnosprawne bądź jego stan zdrowia nie pozwala mu na własne utrzymanie, rodzice zobowiązani są łożyć alimenty dożywotnio.

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego

Rodzicom przysługuje prawo wnioskowania o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Aby sąd uchylił obowiązek alimentacyjny, muszą być spełnione określone warunki. Jeśli dziecko zaniedbuje się w nauce lub w momencie podjęcia studiów było w stanie samodzielnie się utrzymać, sąd może mieć podstawę do uchylenia obowiązku alimentacyjnego nałożonego na rodziców. Rodzice mogą starać się o zniesienie obowiązku alimentacyjnego także wtedy, gdy wykażą, że ich trudna sytuacja finansowa, nie pozwala na opłacanie alimentów.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Wysokość kwoty alimentacyjnej zawsze obliczana jest dla indywidualnego przypadku. Zgodnie z prawem kwota alimentacyjna powinna zapewniać dziecku taki sam standard życia, jaki reprezentują jego rodzice. Alimenty muszą zapewniać pokrycie kosztów nauki, mieszkania, wyżywienia, leczenia, odzieży i innych niezbędnych potrzeb. Drugim czynnikiem decydującym o wysokości alimentów jest sytuacja finansowa rodziców. Na podstawie ich zarobków, a także potencjalnych możliwości zarobkowych sąd orzeka o wysokości alimentów. Przez potencjalne możliwości zarobkowe rozumie się tu wykształcenie i kwalifikacje rodzica, które stwarzają mu konkretne szanse zarobkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Zobacz także: Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA