reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Do kiedy rodzice muszą płacić alimenty na dziecko?

Rodzice są zobowiązani łożyć alimenty na dziecko przynajmniej do uzyskania przez nie pełnoletności. Zwykle jednak obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie, kiedy dziecko staje się pełnoletnie. Jak długo rodzice muszą płacić alimenty i co decyduje o wysokości kwoty alimentacyjnej? Kiedy rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci?

Alimenty na niepełnoletnie dziecko

Dopóki dziecko nie ukończy 18 lat, rodzic, na którego został nałożony obowiązek alimentacyjny, zobowiązany jest do płacenia alimentów. Niepełnoletnie dziecko nie otrzymuje alimentów bezpośrednio od rodzica. Kwota alimentacyjna przekazywana jest rodzicowi, który sprawuje opiekę prawną nad dzieckiem. Kiedy dziecko staje się pełnoletnie, zwykle rodzice nadal muszą łożyć na jego utrzymanie.

Pełnoletnie dziecko a alimenty

Kodeks rodzinny i opiekuńczy wyraźnie określa obowiązek alimentacyjny wobec pełnoletnich dzieci. Zgodnie z prawem nie ma górnej granicy wiekowej, w której dziecku przestają przysługiwać alimenty. Rodzice muszą łożyć alimenty na dziecko, które kontynuuje naukę i wykazuje, że nie posiada żadnych dochodów, które pozwoliłyby mu na własne utrzymanie. Dopóki dziecko się uczy, ma prawo do otrzymywania stałych alimentów. Jeśli jednak dziecko posiada własny majątek (spadek, własne fundusze) i jest się w stanie samo utrzymać, rodzice mogą wnioskować o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pełnoletnie dziecko, nawet jeśli podejmuje naukę, ale znacznie ją zaniedbuje ( tzw. wieczny student) lub nie dokłada żadnych starań, aby zapewnić sobie utrzymanie, może stracić alimenty. W przypadku kiedy dziecko jest niepełnosprawne bądź jego stan zdrowia nie pozwala mu na własne utrzymanie, rodzice zobowiązani są łożyć alimenty dożywotnio.

Uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego

Rodzicom przysługuje prawo wnioskowania o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Aby sąd uchylił obowiązek alimentacyjny, muszą być spełnione określone warunki. Jeśli dziecko zaniedbuje się w nauce lub w momencie podjęcia studiów było w stanie samodzielnie się utrzymać, sąd może mieć podstawę do uchylenia obowiązku alimentacyjnego nałożonego na rodziców. Rodzice mogą starać się o zniesienie obowiązku alimentacyjnego także wtedy, gdy wykażą, że ich trudna sytuacja finansowa, nie pozwala na opłacanie alimentów.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Wysokość kwoty alimentacyjnej zawsze obliczana jest dla indywidualnego przypadku. Zgodnie z prawem kwota alimentacyjna powinna zapewniać dziecku taki sam standard życia, jaki reprezentują jego rodzice. Alimenty muszą zapewniać pokrycie kosztów nauki, mieszkania, wyżywienia, leczenia, odzieży i innych niezbędnych potrzeb. Drugim czynnikiem decydującym o wysokości alimentów jest sytuacja finansowa rodziców. Na podstawie ich zarobków, a także potencjalnych możliwości zarobkowych sąd orzeka o wysokości alimentów. Przez potencjalne możliwości zarobkowe rozumie się tu wykształcenie i kwalifikacje rodzica, które stwarzają mu konkretne szanse zarobkowe.

Zobacz także: Alimenty płacone przez dziadków – kiedy można o nie wystąpić?

Zobacz także: Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autorzy:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia
dzieci, praca, telepraca./ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama