reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Zakończenie nauki a renta rodzinna – kiedy i komu się należy?

Renta rodzinna należy się osobom, których ubezpieczony zmarły współmałżonek miał prawo do emerytury lub świadczeń przedemerytalnych. Kiedy renta rodzinna powinna być wypłacana dzieciom zmarłego? Jakie warunki musi spełnić współmałżonek zmarłego aby otrzymać rentę rodzinną?

Renta rodzinna należy się osobom, które straciły członka rodziny uznawanego za jej żywiciela. Renta ta ma ułatwiać finansowo radzenie sobie w takich trudnych chwilach. Jednak, aby uzyskać tego typu zapomogę należy spełnić określone warunki. Osoba zmarła również musi posiadać określony status – albo miała już prawo do emerytury lub renty, albo spełniała warunki pozwalające na uzyskanie takich świadczeń.

Osoby uprawnione do otrzymywania renty rodzinnej

Do osób uprawnionych do otrzymywania renty rodzinnej zaliczamy dzieci własne osoby zmarłej, dzieci współmałżonka a także dzieci przysposobione, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie – z wyłączeniem dzieci przyjętych do rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Prawo do renty rodzinnej obejmuje dzieci do 16. roku życia albo do ukończenia nauki – jednak nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia. Istnieje także możliwość otrzymywania renty dożywotnio w sytuacji gdy dzieci stały się całkowicie niezdolne do pracy w trakcie pobierania nauki w szkole.

Zakończenie nauki a renta rodzinna

Ze względu na to, że renta rodzinna ma pomagać w utrzymaniu się rodziny i jednocześnie stanowić część utraconego dochodu, który powinien przypadać na dzieci, ustawa określa, że czasem do jakiego otrzymuje się rentę rodzinną jest czas ukończenia nauki. Wówczas dziecko może stać się samodzielne i co za tym idzie, nie będzie potrzebowało wsparcia finansowego ze strony rodziców – w tym renty rodzinnej po zmarłym rodzicu. Za ukończenie nauki uważa się zarówno jej terminowe zakończenie, jak i rezygnację z dalszej edukacji. O statusie ucznia decyduje jego obecność na liście uczniów danej szkoły i dopóki nie zostanie on skreślony, ma prawo do renty rodzinnej. Rentę rodzinną natomiast nadal powinni otrzymywać uczniowie, którzy mimo starań nie zaliczyli wszystkich przedmiotów zaliczanych do danego programu nauczania – jeśli widać jakiekolwiek próby kontynuowania dalszej edukacji, będą dostawali rentę rodzinną. W przypadku studentów kończących 25. rok życia w trakcie lub tuż przed ostatnim rokiem studiów istnieje możliwość przedłużenia renty rodzinnej – wówczas jest ona przedłużana właśnie o ten ostatni rok edukacji. Poza przypadkami utraty całkowitej zdolności do pracy nie przyznaje się renty dożywotnio.

Zobacz także:  Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Zobacz także:  Automatyczne oszczędzanie – co oferują banki?

Zobacz także:  Jaka forma pieniędzy będzie najlepsza dla dziecka na wyjazd?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

dzieci, szkoła, nauka, uczeń, odrabianie lekcji, lekcje, matematyka, zabawa, emocje, radość / fot. Fotolia
dzieci, szkoła, nauka, uczeń, odrabianie lekcji, lekcje, matematyka, zabawa, emocje, radość / fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama