REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Firma jednoosobowa – czy warto ją zakłądać? Poradnik

Justyna Hek
Biuro. Fot. Fotolia
Biuro. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma jednoosobowa wiąże się z brakiem możliwości podziału obowiązków, ale również z większymi zyskami przypadającymi na właściciela. Niewątpliwie taki sposób prowadzenia działalności posiada swoje wady i zalety. Podpowiemy, czy warto zakładać firmę jednoosobową.

REKLAMA

Samozatrudnienie – założenie firmy jednoosobowej ma niewątpliwie swoje wady i zalety. Do zalet możemy zaliczyć między innymi mniejsze składki ZUS czy obniżenie obciążeń podatkowych. Wadami są przede wszystkim dużo większe obowiązki i przy ewentualnym późniejszym zatrudnieniu pracowników, konieczność stałych miesięcznych dochodów, które umożliwią regularne wypłaty, ale również pozwolą na opłacenie rachunków.

Zalety prowadzenia firmy jednoosobowej

Tak jak zostało już wspomniane, założenie firmy jednoosobowej pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na przykład na składkach ZUS lub na obniżeniu obciążeń podatkowych. Jeśli chodzi o podatki, samozatrudniający ma prawo włączyć wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością w koszty uzyskania przychodu i dzięki temu obniżenia podatku dochodowego. W kwestii ZUS-u – samozatrudniający może płacić znacznie mniejsze składki niż osoba zatrudniona przez innego pracodawcę. Dodatkowym atutem staje się również możliwość do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT – dzięki temu uzyska prawo do odliczania właśnie podatku VAT od wszystkich kupionych na potrzeby działalności usług i towarów. Oczywiście niewątpliwą zaletą prowadzenia firmy jednoosobowej jest fakt, że możemy swoją działalnością kierować osobiście i tym samym ustalać na przykład godziny pracy.

W pierwszym roku samo zatrudnienia w trakcie świadczenia usług na rzecz dawnego pracodawcy obowiązuje nas opodatkowanie na ogólnie przyjętych zasadach.

Wady prowadzenia firmy jednoosobowej

Jedną z największą wad firmy jednoosobowej jest konieczność utrzymania całej działalności samodzielnie – co miesiąc będziemy zmuszeni do opłacenia rachunków, ale również nikt nie pomoże nam w dbaniu o klientów. Wobec tego osoba podejmująca się założenia firmy jednoosobowej powinna być zorganizowana, powinna znać branżę, w której zamierza działać i nie obawiać się ryzyka. Samozatrudniający ma także obowiązek samodzielnie naliczać i odprowadzać składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne. Oprócz tego właściciel firmy powinien rozliczać się z ZUS z tytułu podatku VAT i zaliczek na podatek dochodowy. Samozatrudniający musi się również liczyć z tym, że nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego, jaki przysługuje osobom w firmach prowadzonych przez pracodawców zatrudniających dodatkowych pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Zobacz także: Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Zobacz także: Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA