reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Firma jednoosobowa – czy warto ją zakłądać? Poradnik

Firma jednoosobowa – czy warto ją zakłądać? Poradnik

Firma jednoosobowa wiąże się z brakiem możliwości podziału obowiązków, ale również z większymi zyskami przypadającymi na właściciela. Niewątpliwie taki sposób prowadzenia działalności posiada swoje wady i zalety. Podpowiemy, czy warto zakładać firmę jednoosobową.

Samozatrudnienie – założenie firmy jednoosobowej ma niewątpliwie swoje wady i zalety. Do zalet możemy zaliczyć między innymi mniejsze składki ZUS czy obniżenie obciążeń podatkowych. Wadami są przede wszystkim dużo większe obowiązki i przy ewentualnym późniejszym zatrudnieniu pracowników, konieczność stałych miesięcznych dochodów, które umożliwią regularne wypłaty, ale również pozwolą na opłacenie rachunków.

Zalety prowadzenia firmy jednoosobowej

Tak jak zostało już wspomniane, założenie firmy jednoosobowej pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na przykład na składkach ZUS lub na obniżeniu obciążeń podatkowych. Jeśli chodzi o podatki, samozatrudniający ma prawo włączyć wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością w koszty uzyskania przychodu i dzięki temu obniżenia podatku dochodowego. W kwestii ZUS-u – samozatrudniający może płacić znacznie mniejsze składki niż osoba zatrudniona przez innego pracodawcę. Dodatkowym atutem staje się również możliwość do zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT – dzięki temu uzyska prawo do odliczania właśnie podatku VAT od wszystkich kupionych na potrzeby działalności usług i towarów. Oczywiście niewątpliwą zaletą prowadzenia firmy jednoosobowej jest fakt, że możemy swoją działalnością kierować osobiście i tym samym ustalać na przykład godziny pracy.

W pierwszym roku samo zatrudnienia w trakcie świadczenia usług na rzecz dawnego pracodawcy obowiązuje nas opodatkowanie na ogólnie przyjętych zasadach.

Wady prowadzenia firmy jednoosobowej

Jedną z największą wad firmy jednoosobowej jest konieczność utrzymania całej działalności samodzielnie – co miesiąc będziemy zmuszeni do opłacenia rachunków, ale również nikt nie pomoże nam w dbaniu o klientów. Wobec tego osoba podejmująca się założenia firmy jednoosobowej powinna być zorganizowana, powinna znać branżę, w której zamierza działać i nie obawiać się ryzyka. Samozatrudniający ma także obowiązek samodzielnie naliczać i odprowadzać składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne. Oprócz tego właściciel firmy powinien rozliczać się z ZUS z tytułu podatku VAT i zaliczek na podatek dochodowy. Samozatrudniający musi się również liczyć z tym, że nie będzie miał prawa do urlopu wypoczynkowego, jaki przysługuje osobom w firmach prowadzonych przez pracodawców zatrudniających dodatkowych pracowników.

Zobacz także: Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Zobacz także: Ile kosztuje podróż służbowa własnym samochodem?

Zobacz także: Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama