reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Czy opłaca się spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Zdecydowanie się na kredyt hipoteczny i jego późniejsza spłata, to nie lada wyzwanie. Decyzja o kredycie musi być przemyślana, a zobowiązanie nie może przekraczać możliwości finansowych kredytobiorcy.

Co jednak w przypadku, gdy sytuacja finansowa kredytobiorcy zmieniła się na tyle, że stać go na nadpłatę lub nawet wcześniejszą spłatę zobowiązania? Czy warto się na nią zdecydować? Jaki jest stosunek banków do takich decyzji klientów?

Na wstępie warto mieć świadomość, że każdy kredyt można spłacić wcześniej. Bank nie może klientowi tego zabronić bez względu na to, czy mamy do czynienia ze spłatą częściową czy też całkowitą. Bank może jednak wymagać, aby powiadomić go o wcześniejszej spłacie.

Ile kosztuje wcześniejsza spłata kredytu?

Banki pobierają opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu, gdy jest dokonywana w ciągu pierwszych trzech lub pięciu lat. Może się jednak zdarzyć tak, że nadpłata wniesiona przez klienta nie będzie się wiązała z poniesieniem przez niego dodatkowych kosztów. Taka sytuacja może mieć miejsce, ale tylko w przypadku, gdy nadpłacana kwota nie przekroczy kilkudziesięciu procent całej wartości kredytu.

Oznacza to, że jeżeli klient ma do spłacenia 200 tys. zł, a bank umożliwi mu za darmo spłatę zobowiązania tylko do 10 proc, to kredytobiorca może nadpłacić 20 tys. zł. Gdyby chciał wpałacić więcej, musi się liczyć z tym, że bank pobierze od niego prowizję.

Niektóre instytucje wprowadziły te okresy ograniczające możliwość wcześniejszej spłaty do 1/3 okresu kredytowania. Klient nie może zatem nadpłacić kwoty kredytu wcześniej, jak po upływie 1/3 okresu kredytowania.

Zobacz także:  Co zrobić i czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu? Poradnik

Zobacz także: Kredyt walutowy: jak obniżyć ratę kredytu?

Zobacz także: Jak można zyskać na spłacie kredytu hipotecznego?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama