REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zastrzec zgubioną kartę płatniczą?

finanse, karta, wyjazd, wakacje Fot. Fotolia
finanse, karta, wyjazd, wakacje Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utraconą kartę płatniczą możemy zastrzec na dwa sposoby: telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku lub osobiście w oddziale banku – do tego jednak będzie potrzebny nam dokument poświadczający naszą tożsamość. Co jednak, jeśli utraciliśmy cały portfel razem z dokumentami? Co w takiej sytuacji należy zrobić? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Kartę można zastrzec na dwa sposoby - przez infolinię lub bezpośrednio w oddziale banku. Instytucja w celu potwierdzenia tożsamości dzwoniącego zada kilka pytań, także takich, na które odpowiedzieć z biegu nie będzie łatwo.

Sposoby zastrzeżenia karty płatniczej

Aby zastrzec kartę w oddziale, wystarczy podejść z dokumentem tożsamości do najbliżej placówki i poprosić o zastrzeżenie karty płatniczej. Co ważne, bez okazania dokumentu tożsamości w placówce karta nie zostanie zastrzeżona.

Co, jeśli klient utracił kartę płatniczą z wszystkimi dokumentami?

REKLAMA

Jeśli klient stracił kartę wraz z wszystkimi dokumentami, także tymi potrzebnymi do zastrzeżenia, należy udać się na policję, gdzie zostanie wydany dokument tymczasowo zastępujący dowód bądź paszport. Dopiero z tym dokumentem należy udać się do oddziału. W takim wypadku trzeba pamiętać o zastrzeżeniu nie tylko samej karty, ale także dokumentu tożsamości.

Telefonicznie klient może zostać poproszony o podanie indywidualnego numeru, np. do dostępu do bankowości elektronicznej, lub - nieco paradoksalnie - ostatnich kilku cyfr karty, która została skradziona. Niezbędna będzie w tym przypadku umowa, na której znajdziemy potrzebny w tej chwili numer. W niektórych infoliniach zostaniemy zapytani o nazwisko panieńskie matki lub inne dane, łatwe do zapamiętania dla nas, ale raczej nieznane osobom postronnym.

Niewykluczone, że za zastrzeżenie bank pobierze opłatę sięgającą nawet kilkudziesięciu złotych. Szczegóły znajdują się w taryfie opłat za kartę.

Szukać zgubionej karty, czy od razu zastrzec?

Nadzieja na znalezienie karty nie powinna trwać zbyt długo. Po chwili poszukiwań warto zastrzec kartę, ponieważ im dłużej zwlekamy z podjęciem decyzji, tym więcej czasu ma jej obecny posiadacz na skorzystanie ze środków pozostawionych na rachunku lub limicie kredytowym (w przypadku karty kredytowej). Jeśli karta się odnajdzie, odwołanie zastrzeżenia nie będzie możliwe – trzeba będzie wyrobić nową kartę, a to może wiązać się z kosztami.

Dodatkowe zabezpieczenia karty przed nieupoważnionym użyciem

REKLAMA

To, że karta płatnicza trafi w niepowołane ręce, nie oznacza, że niewłaściwy posiadacz wyczyści konto pokrzywdzonego. Największe niebezpieczeństwo dotyczy kart, których potwierdzenie płatności odbywa się przez podpis. Sygnatura widoczna na rewersie karty może być z łatwością podrobiona. Znacznie lepszym zabezpieczeniem jest kod PIN - bez znajomości kilku cyfr nikt nie będzie miał możliwości zapłacenia za zakupy lub wypłaty pieniędzy z bankomatu. Jeśli przed dokonaniem przez złodzieja jakiejkolwiek transakcji klient zastrzeże kartę, sprzedawca otrzyma stosowny komunikat o podejrzeniu kradzieży, a przy wypłacie środków z bankomatu karta zostanie zatrzymana wewnątrz urządzenia.

Jeśli korzystamy z kart zbliżeniowych lub innych bezstykowych gadżetów (np. naklejek czy breloczków), to zasady postępowania w razie ich zgubienia lub kradzieży są takie same, jak w przypadku zwykłych kart. Bank przejmuje odpowiedzialność za transakcje od momentu zastrzeżenia plastiku. Nie powinniśmy zatem zwlekać z poinformowaniem wydawcy o zgubie, zwłaszcza, że zbliżeniowe transakcje na niskie kwoty (poniżej 50 zł) nie wymagają wprowadzenia numeru PIN. Ponieważ nie wszystkie transakcje zbliżeniowe są autoryzowane, to może zdarzyć się, że złodziejowi uda się posłużyć naszą kartą nawet po zastrzeżeniu. Finansową odpowiedzialność za takie transakcje ponosi bank.radzi dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl

Ubezpieczenia karty płatniczej przed nieuprawnionym użyciem

Właściciel karty ma możliwość wykupienia stosownego ubezpieczenia od nieuprawnionego użycia karty. Koszt takiej ochrony to zazwyczaj kilka złotych miesięcznie. Wykupienie ubezpieczenia nie daje jednak gwarancji odzyskana całości skradzionych środków. Banki najczęściej podają procent straty, jaki klient może odzyskać. Czas rozpatrzenia wniosku o odszkodowanie również przekroczy oczekiwania klienta - zanim bank podejmie decyzję o uznaniu wniosku klienta i oceni, że do kradzieży faktycznie doszło, klient może pozostać bez swoich środków przez wiele tygodni.

Zobacz także:  Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Zobacz także:  Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

Zobacz także:  Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

Hanna Hylińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA