REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zastrzec zgubioną kartę płatniczą?

finanse, karta, wyjazd, wakacje Fot. Fotolia
finanse, karta, wyjazd, wakacje Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Utraconą kartę płatniczą możemy zastrzec na dwa sposoby: telefonicznie – dzwoniąc na infolinię banku lub osobiście w oddziale banku – do tego jednak będzie potrzebny nam dokument poświadczający naszą tożsamość. Co jednak, jeśli utraciliśmy cały portfel razem z dokumentami? Co w takiej sytuacji należy zrobić? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Kartę można zastrzec na dwa sposoby - przez infolinię lub bezpośrednio w oddziale banku. Instytucja w celu potwierdzenia tożsamości dzwoniącego zada kilka pytań, także takich, na które odpowiedzieć z biegu nie będzie łatwo.

Sposoby zastrzeżenia karty płatniczej

Aby zastrzec kartę w oddziale, wystarczy podejść z dokumentem tożsamości do najbliżej placówki i poprosić o zastrzeżenie karty płatniczej. Co ważne, bez okazania dokumentu tożsamości w placówce karta nie zostanie zastrzeżona.

Co, jeśli klient utracił kartę płatniczą z wszystkimi dokumentami?

REKLAMA

Jeśli klient stracił kartę wraz z wszystkimi dokumentami, także tymi potrzebnymi do zastrzeżenia, należy udać się na policję, gdzie zostanie wydany dokument tymczasowo zastępujący dowód bądź paszport. Dopiero z tym dokumentem należy udać się do oddziału. W takim wypadku trzeba pamiętać o zastrzeżeniu nie tylko samej karty, ale także dokumentu tożsamości.

Telefonicznie klient może zostać poproszony o podanie indywidualnego numeru, np. do dostępu do bankowości elektronicznej, lub - nieco paradoksalnie - ostatnich kilku cyfr karty, która została skradziona. Niezbędna będzie w tym przypadku umowa, na której znajdziemy potrzebny w tej chwili numer. W niektórych infoliniach zostaniemy zapytani o nazwisko panieńskie matki lub inne dane, łatwe do zapamiętania dla nas, ale raczej nieznane osobom postronnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewykluczone, że za zastrzeżenie bank pobierze opłatę sięgającą nawet kilkudziesięciu złotych. Szczegóły znajdują się w taryfie opłat za kartę.

Szukać zgubionej karty, czy od razu zastrzec?

Nadzieja na znalezienie karty nie powinna trwać zbyt długo. Po chwili poszukiwań warto zastrzec kartę, ponieważ im dłużej zwlekamy z podjęciem decyzji, tym więcej czasu ma jej obecny posiadacz na skorzystanie ze środków pozostawionych na rachunku lub limicie kredytowym (w przypadku karty kredytowej). Jeśli karta się odnajdzie, odwołanie zastrzeżenia nie będzie możliwe – trzeba będzie wyrobić nową kartę, a to może wiązać się z kosztami.

Dodatkowe zabezpieczenia karty przed nieupoważnionym użyciem

REKLAMA

To, że karta płatnicza trafi w niepowołane ręce, nie oznacza, że niewłaściwy posiadacz wyczyści konto pokrzywdzonego. Największe niebezpieczeństwo dotyczy kart, których potwierdzenie płatności odbywa się przez podpis. Sygnatura widoczna na rewersie karty może być z łatwością podrobiona. Znacznie lepszym zabezpieczeniem jest kod PIN - bez znajomości kilku cyfr nikt nie będzie miał możliwości zapłacenia za zakupy lub wypłaty pieniędzy z bankomatu. Jeśli przed dokonaniem przez złodzieja jakiejkolwiek transakcji klient zastrzeże kartę, sprzedawca otrzyma stosowny komunikat o podejrzeniu kradzieży, a przy wypłacie środków z bankomatu karta zostanie zatrzymana wewnątrz urządzenia.

Jeśli korzystamy z kart zbliżeniowych lub innych bezstykowych gadżetów (np. naklejek czy breloczków), to zasady postępowania w razie ich zgubienia lub kradzieży są takie same, jak w przypadku zwykłych kart. Bank przejmuje odpowiedzialność za transakcje od momentu zastrzeżenia plastiku. Nie powinniśmy zatem zwlekać z poinformowaniem wydawcy o zgubie, zwłaszcza, że zbliżeniowe transakcje na niskie kwoty (poniżej 50 zł) nie wymagają wprowadzenia numeru PIN. Ponieważ nie wszystkie transakcje zbliżeniowe są autoryzowane, to może zdarzyć się, że złodziejowi uda się posłużyć naszą kartą nawet po zastrzeżeniu. Finansową odpowiedzialność za takie transakcje ponosi bank.radzi dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl

Ubezpieczenia karty płatniczej przed nieuprawnionym użyciem

Właściciel karty ma możliwość wykupienia stosownego ubezpieczenia od nieuprawnionego użycia karty. Koszt takiej ochrony to zazwyczaj kilka złotych miesięcznie. Wykupienie ubezpieczenia nie daje jednak gwarancji odzyskana całości skradzionych środków. Banki najczęściej podają procent straty, jaki klient może odzyskać. Czas rozpatrzenia wniosku o odszkodowanie również przekroczy oczekiwania klienta - zanim bank podejmie decyzję o uznaniu wniosku klienta i oceni, że do kradzieży faktycznie doszło, klient może pozostać bez swoich środków przez wiele tygodni.

Zobacz także:  Co zrobić, gdy przelew bankowy zaginie?

Zobacz także:  Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

Zobacz także:  Używanie karty za granicą – ile może nas kosztować?

Hanna Hylińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA