REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić i czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu? Poradnik

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt to łatwy i szybki sposób na zdobycie większej gotówki. Wiele reklam w radiu i telewizji zachęca nas do wzięcia kredytu. Często jednak okazuje się, że kiedy już pojawimy się w banku, ten nie chce nam udzielić pożyczki. Powody odmowy mogą być różne, można do nich zaliczyć np. to, że nie jesteśmy wiarygodni dla banku lub też zrobiliśmy coś, co podważy naszą wiarygodność w oczach banku. Zobacz poradnik, co zrobić, lub czego nie robić, aby bank udzielił nam kredytu.

REKLAMA

Błąd pierwszy: Składanie dużej ilości wniosków na raz wszędzie tam, gdzie się da

Jeśli szukając najlepszego kredytu, składamy wniosek w kilku bankach licząc, że któryś na pewno spojrzy przychylnie na naszą prośbę, popełniamy poważny błąd. Duża ilość zapytań o kredyt działa na naszą niekorzyść. Tym bardziej, jeśli są one składane w ciągu kilku dni. Przy 10 próbie już żadna instytucja finansowa nie będzie chciała przyznać kredytu. Dlaczego? Bank wie, ile złożyliśmy zapytań, nie wie jednak, ile z nich zakończyło się wypłatą (takie dane z Biura Informacji Kredytowej spływają z co najmniej miesięcznym opóźnieniem). Bank zakłada więc, że zaciągnęliśmy już kilka kredytów i odrzucając wniosek zabezpiecza się przed ryzykiem przekredytowania. Nasze szanse na kolejny (w przekonaniu banku) maleją do zera. Takiego problemu unikniemy, sprawdzając najpierw dostępne oferty u dobrego pośrednika, najlepiej ogólnopolskiej firmy, która w naszym imieniu sprawdzi różne możliwości, nie pogarszając naszej pozycji. Zatem zapytaj raz a dobrze.

Błąd drugi: Brak rozeznania. Pytaj oraz dociekaj, nie każda oferta jest taka sama

Wbrew pozorom oferty kredytów bardzo się od siebie różnią, nie sposób dowiedzieć się wszystkiego z reklam czy nawet z wnikliwej lektury warunków. Nie chodzi tutaj o oprocentowanie czy dodatkowe koszty, ale rodzaj i przeznaczenie oferty. W jednym banku będą promowane młode osoby bez zobowiązań, w innym wręcz przeciwnie stateczne rodziny. Nie wiemy, co działa na naszą korzyść, a co na niekorzyść. Procedura i punkty oceniające każdego kredytobiorcę opierają się na skomplikowanych algorytmach. Zazwyczaj nie mamy dostępu do tzw. scoringu, czyli oceny kredytobiorcy w danym banku. Taką wiedzę mają zazwyczaj tylko doświadczeni doradcy w firmach, które zajmują się kompletną obsługą wniosków kredytowych. Zatem idź tam, gdzie sprawdzą, który bank cię lubi.

Błąd trzeci: nie korzystanie z kredytów. Jeśli nigdy nie zaciągałeś kredytu, bank nie wie czy jesteś solidnym klientem

Myślenie w stylu nigdy nie pożyczałem, to na pewno teraz dostanę to nieporozumienie. Często nie otrzymuje kredytu osoba, która wcześniej nigdy go nie miała. To tylko pozornie nielogiczne. To co powinno być zaletą, okazuje się wadą. Dlaczego? - Jeśli nigdy nie zaciągaliśmy kredytu, pożyczkodawca nie wie, czy jesteśmy solidnymi płatnikami. Nie ma możliwości sprawdzenia naszej wiarygodności, co skutkuje nieufnością i odrzuceniem wniosku w większości banków mówi Piotr Przedlacki z Fines. Swoją historię kredytową trzeba więc budować przy każdej pożyczce, nawet na pralkę czy lodówkę, a zobowiązania warto spłacać bez opóźnień. Nawet niewielkich. Jeśli jednak mamy czyste konto, dobry doradca będzie w stanie podpowiedzieć, gdzie na wcześniejsze zobowiązania zwraca się nieco mniej uwagi i które banki są skłonne zaryzykować przyznając kredyt osobie, która do tej pory obywała się bez niego. Zatem pożycz najpierw nawet małą kwotę, a łatwiej i taniej dostaniesz kolejny kredyt albo zapytaj doradcę, gdzie nie ma to znaczenia.

Błąd czwarty: jeden dokument do wzięcia pożyczki wystarczy. Niestety nie, niektóre bąki aby udzielić kredytu będą potrzebować od nas dwóch dokumentów

REKLAMA

Otóż nie do końca. Jeśli nie mamy prawa jazdy, a paszport dawno stracił ważność i dysponujemy tylko jednym dokumentem ze zdjęciem nie wszystko stracone. Są banki, które zadowolą się dowodem osobistym. Problemem może też być zameldowanie czasowe, brak telefonu, praca na umowę zlecenie (lub na czas określony), czy dochody z kontraktu zagranicznego. Trzeba poszukać banku, dla którego takie szczegóły nie będą decydujące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale uważaj chodzenie od okienka do okienka i składanie wniosków kredytowych w nadziei, że gdzieś przejdzie to ryzyko obniżenia swojej pozycji (patrz błąd pierwszy). Rozwiązaniem są doradcy z dużych i solidnych firm znający wymagania banków. Zależy im na prowizji (wypłaca ją bank, my nie płacimy za to więcej) więc będą gotowi na indywidualne podejście do wniosku. Zwiększa to oczywiście szansę na jego pozytywne rozpatrzenie. Po analizie agenci od razu kierują klienta tam, gdzie np. sam dowód czy umowa na czas określony wystarczy. Dobry fachowiec nawet dla skomplikowanych przypadków znajdzie ofertę rozsądnego kredytu bankowego. Zatem dowód do ręki i ruszaj sprawdzić, gdzie to wystarczy.

- W jednym banku kredytu raczej nie dostanie ktoś, kto nigdy się nie zadłużał. W innym wręcz przeciwnie - osoba, która pożyczkę już ma, nawet jeśli zazwyczaj solidnie ją spłacała. Jedne banki preferują przedsiębiorców, inne emerytów ze stabilną emeryturą. Procedury i wymagania w procesie przyznawania kredytu są zazwyczaj skomplikowane, w dodatku dokładnych zasad oceny nie udostępnia się kredytobiorcy, to tajemna wiedza banku. Z pewnością osoba, która kredytami nie zajmuje się zawodowo nie będzie mogła przeanalizować wszystkich argumentów. W takiej sytuacji radą mogą służyć doradcy, współpracujący z przynajmniej kilkoma bankami. Znajomość różnych ofert i wymagań z pewnością zwiększa szansę na kredyt na rozsądnych warunkach, w dodatku oszczędzi nam czasu i chodzenia od drzwi do drzwi mówi Piotr Przedlacki z sieci biur kredytowych Fines.

*Kredytowe zawiłości sprawdzili specjaliści z sieci biur kredytowych Fines.

Źródło: BrandScope

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA