| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Studenci zagraniczni kupują mieszkania w Polsce – jakie mają szanse na kredyt?

Studenci zagraniczni kupują mieszkania w Polsce – jakie mają szanse na kredyt?

W Polsce studiuje już 23 tys. obcokrajowców. To ciągle mniej niż na Węgrzech, ale dane GUS-u potwierdzają tendencję wzrostową. Nasz kraj chętnie wybierają Norwegowie, Szwedzi, a także Ukraińcy. Studenci zza granicy wynajmują mieszkania i kupują własne – jak w związku z tym wygląda kwestia kredytu hipotecznego dla nich?

Chociaż Polacy widzą swoją przyszłość za granicą, Polska z roku na rok staje się coraz bardziej doceniana przez obcokrajowców. Studenci z wielu europejskich krajów chętnie wybierają polskie uczelnie i w efekcie także pracę. Co ich przyciąga? Dla wielu sytuacja ekonomiczna i niskie koszty życia są czynnikami decydującymi o przeprowadzce. Oprócz tego korporacje i firmy zagraniczne działające w Polsce chętnie zatrudniają na bardzo korzystnych warunkach właśnie obcokrajowców.

Mieszkania dla obcokrajowców

W związku z tym, że coraz więcej obcokrajowców decyduje się na stały pobyt w Polsce, rodzi się temat ich sytuacji na krajowych rynkach: mieszkaniowym i kredytowym. Polacy powoli dostrzegają tę grupę klientów zainteresowanych wynajmem i kupnem mieszkań. Coraz więcej biur adresuje swoją ofertę specjalnie dla studentów zagranicznych i likwidują bariery językowe. Jak to jest z bankami: czy postrzegają cudzoziemców jako wiarygodnych klientów?

Zobacz także: Banki wolą pożyczać osobom zatrudnionym na umowę o pracę

Banki chcą 50% wkładu własnego?

Warunkiem starania się o kredyt na nieruchomość w Polsce jest karta stałego pobytu, a ułatwieniem jest właśnie praca w kraju – uzyskiwanie przychodów na miejscu. Obcokrajowcy to klienci podwyższonego ryzyka, więc banki najczęściej wymagają wkładu własnego jako formy zabezpieczenia – od 10% nawet do 50% wartości nieruchomości.

Zobacz także: Kredyt walutowy – czy jest jeszcze dostępny?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »