reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania? Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie? Czy ubezpieczając mieszkanie, można wynegocjować zniżkę? Zobacz poradnik.

Najkrócej odpowiadając - musimy wiedzieć, czego potrzebujemy i co oferuje nam dany ubezpieczyciel. Zanim więc kupimy polisę, zadajmy sobie i TU kilka pytań

Jaki zakres ochrony?

Standardowe ubezpieczenie mieszkania może obejmować ochronę murów, elementów stałych oraz ruchomości. Dodatkowo możemy wykupić OC w życiu prywatnym oraz domowe Assistance. W większości towarzystw można wybierać, jaki konkretnie zakres nas interesuje. Zastanówmy się zatem, czego potrzebujemy. Pozwoli to nam na lepsze dopasowanie oferty, a tym samym zaoszczędzić przy zakupie polisy.

Sprawdźmy ryzyka objęte ochroną ubezpieczeniową. Chodzi tutaj o katalog zdarzeń, które mogą przytrafić się w naszym domu czy mieszkaniu. Najczęściej zakres ochrony obejmuje 4 grupy takich zdarzeń: pożar i inne zdarzenia losowe (w większości spowodowane przez żywioły); kradzież w wyniku włamania i rabunek; dewastację oraz szkody, które poniosły osoby trzecie w wyniku działań ubezpieczonego, w tym jego dzieci (OC w życiu prywatnym).

Zobacz także: Bezpieczne wakacje: ubezpieczenie podróżne na wyjazd za granicę

Jaka suma ubezpieczenia?

Czyli maksymalna kwota, do której ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność w przypadku, gdy w naszym mieszkaniu lub domu dojdzie szkody. Składają się na nią sumy ubezpieczeń poszczególnych elementów naszej nieruchomości, a więc:

  • nieruchomości jako takiej (rozumianej najczęściej jako mury naszego mieszkania, domu, piwnicy, garażu i innych),
  • elementów stałych (np. tynków, glazury, parkietu),
  • mienia ruchomego (np. mebli, dywanów, sprzętu RTV i AGD).

Sumę ubezpieczenia zawsze określamy sami, przed zakupem polisy. Powinniśmy wcześniej dobrze przemyśleć, ile jest wart nasz majątek i nieruchomość jako taka. Sumę ubezpieczenia elementów stałych i mienia ruchomego można wskazać samodzielnie bądź wybrać z dostępnych w danym towarzystwie wariantów.

Jeżeli odnawiamy polisę – sprawdźmy, jakie wartościowe przedmioty kupiliśmy w ostatnim czasie, by mieć pewność, że suma ubezpieczenia jest wystarczająca.

Jaka jest franszyza integralna?

Co do zasady jest tak, że firmy ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody, których wartość przekracza przyjęte w umowie minimum. Jest ono podane kwotowo lub procentowo i nazywane jest franszyzą integralną bądź udziałem własnym. Jeżeli jest ona wysoka – wówczas za mniejsze szkody możemy nie otrzymać odszkodowania.

Zobacz także: Ubezpieczenie mieszkania lub domu – na co zwrócić uwagę?

Jakie zniżki mogę otrzymać?

Ubezpieczenia oferowane w pakietach są z reguły tańsze, niż kupowane oddzielnie. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy firma, w której mamy wykupioną np. polisę komunikacyjną, oferuje zniżki w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia nieruchomości mieszkalnej. Towarzystwa premiują też upustem opłacenie polisy kartą kredytową czy wybór jednorazowej płatności. Dodatkowo, w przypadku ubezpieczania ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem, możemy liczyć na zniżki za zamontowane zabezpieczenia antywłamaniowe.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia
salon, wnętrza, pasy, fotel, obraz, jasny salon Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama