reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę?

Co roku maturzyści stają przed wyborem kierunku studiów. Decyzja nie jest prosta, trzeba przewidzieć, jakie będzie zapotrzebowanie rynku pracy za kilka lat. Jaki kierunek studiów wybrać, żeby mieć pracę i nieźle zarobić? Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję.

Dobry start w życie zawodowe jest marzeniem wielu młodych. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na to, która instytucja nada nam zawodowy tytuł licencjata, magistra czy inżyniera. Wyniki badań wskazują, że najlepsze zarobki osiągają absolwenci zaledwie kilku polskich uczelni. Które to?

Najwięcej dostają absolwenci studiów technicznych?

Według badań Sedlak&Sedlak na najwyższe zarobki mogą liczyć świeżo upieczeni absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (mediana zarobków 3,5 tys. zł brutto). Dalej mamy Politechnikę Warszawską (3 380 zł brutto), Politechnikę Gdańską (3 200 zł brutto), Szkołę Górniczo-Hutniczą w Krakowie (3 000 zł brutto) oraz Politechnikę Wrocławską (3 000). W pierwszej piątce uczelni wypuszczających najlepiej zarabiających absolwentów mamy zatem aż trzy politechniki. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – techniczne kierunki otwierają przed studentami drogę do intratnych posad i sutych wypłat.

Zobacz także: Work and Travel – jak sfinansować wyjazd do pracy za granicą?

Inżynier z szansą na awans

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia pensja osób po studiach inżynierskich wynosi 3 tys. złotych brutto. A przecież może jeszcze rosnąć wraz z nabywaniem kolejnych umiejętności. Nowe kompetencje są często przepustką do prawdziwej, nawet międzynarodowej kariery.

Wykształcenie poparte doświadczeniem owocuje dobrymi zarobkamimówi Dariusz Jarczyński dyrektor operacyjny PrimeSoft Polska firmy znanej w branży IT. – Kariera w branży informatycznej jest kusząca dla wielu osóbnie tylko ze względu na zarobki i możliwości awansu, ale też przez obcowanie z najnowszymi trendami w zakresie technologii – dodaje Jarczyński.

Zobacz także: Jakie inwestycje są bezpieczne i gwarantujące zysk?

Kogo chcą szukają pracodawcy?

Badania Antal International wskazują, że wynagrodzenia w sektorze technologii informacyjnych należą do wysokich, a zarazem stabilnych. Jest więc o co walczyć. Dobra wiadomość dla tegorocznych maturzystów? Rynek nie jest jeszcze nasycony, a firmy mają trudności ze skompletowaniem odpowiedniej załogi. Jak dowodzi raport „Niedobór talentów” problem ten dotyczy 1/3 polskich pracodawców. Do najbardziej poszukiwanych zawodów należą m.in. inżynierowie, technicy, pracownicy działów IT.

Zobacz także: Podatek od aukcji internetowych – kupujesz na aukcji? Zapłacisz podatek

Popyt na specjalistów i menadżerów nadal trwa, ponieważ obserwujemy dynamiczny wzrost zapotrzebowania na nowe rozwiązania z zakresu ITkomentuje Dawid Nowicki z firmy Neptis S.A. Osoby, które właśnie przymierzają się do obrania ścieżki kształcenia powinny wziąć to pod uwagę i ... zacząć pracować nad atrakcyjnymi pozycjami w CV. Skończenie trudnego, technicznego kierunku na prestiżowej uczelni to dobra wróżba na przyszłość.

Zobacz także: Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Źródło: Creandi Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama