reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Najlepsze konto oszczędnościowe – ranking banków 2013

Najlepsze konto oszczędnościowe – ranking banków 2013

W którym banku jest najlepsze konto oszczędnościowe z korzystnym oprocentowaniem? W przeciągu kilku ostatnich miesięcy na wielu kontach oszczędnościowych w różnych bankach oprocentowanie spadło z 4,2 do 3,5%. Wiele banków ma też w swoich ofertach konta oszczędnościowe z oprocentowaniem ok. 4%. Zobacz, w którym banku najlepiej jest założyć konto oszczędnościowe.

Expander po raz kolejny sprawdził jak kształtuje się oprocentowanie kont oszczędnościowych. Dziś najlepsze oferują już standardowe oprocentowanie, wynoszące 3,5 proc. rocznie. Jeszcze dwa miesiące temu było to z kolei 4,2 proc. Prawie jednoprocentowy spadek wynika z dwóch obniżek stóp procentowych, dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej w czerwcu i lipcu. Spadło nie tylko oprocentowanie kont ale także wszystkich bankowych produktów depozytowych. Najlepsze lokaty 12-miesieczne w bankach są obecnie oprocentowane na niewiele powyżej 3 proc.

Na najlepszej standardowej ofercie konta, w banku BNP Paribas, zarobimy 3,5 proc. rocznie. Wciąż są banki, które w ramach promocji, gotowe są jednak zaoferować nawet 4 proc. By z skorzystać z tej możliwości, koniczne jest spełnienie kilku warunków: przede wszystkim otwarcie w banku rachunku ROR. Oprocentowanie kont jest jednak zmienne i nie ma gwarancji, że wysokie oprocentowanie utrzyma się przez dłuższy okres, dlatego jest to oferta głównie dla prawdziwych łowców okazji.

Na rachunku w Citi można otrzymać 4 proc., jednak dotyczy to tylko kwoty do 30 tys. PLN. Nadwyżka przynosić będzie już tylko 1,5 proc. Aby skorzystać z tej oferty trzeba jednak posiadać konto
w tym banku. Podobnie jest w Deutsche Banku, który osobom posiadającym rachunek dbNET instytucja oferuje 4 proc., pozostali klienci otrzymują natomiast dwa razy mniejsze oprocentowanie (2 proc.).
W Meritum Banku z kolei, w promocji, można otrzymać 3,6 proc. jednak bank lojalnie informuje, że stawka ta będzie obowiązywać jedynie do końca lipca. Potem ma zrównać się z inflacją, co oznacza, że na pewno gwałtownie spadnie. Najlepsze bezwarunkowe oprocentowanie konta oferuje obecnie BGŻ Optima, gdzie lokując pieniądze uzyskamy 3,3 proc. rocznie. W BPH i Eurobanku będzie to natomiast 3% z tym, że w tym drugim koniczne jest otwarcie konta.

Konto oszczędnościowe to produkt dla tych, którzy potrzebują jednocześnie wysokich odsetek i dostępu do swoich pieniędzy. Ulokowane w nim fundusze można bowiem wypłacać bez ograniczeń i straty odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kont, inaczej niż przy lokatach, banki stosują zmienne oprocentowanie. Bank z własnej inicjatywy, zwykle w przypadku zaistnienia warunków określonych
w regulaminie, może dokonać zmiany oprocentowania konta. Dzieje się to zwykle po obniżce stóp procentowych lub w sytuacji znaczącej zmiany warunków po jakiej pieniądze pożyczają sobie banki. Prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest oczywiście nikłe, jednak gdyby do niej doszło, będzie to skutkować dalszym spadkiem oprocentowania kont oszczędnościowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama