reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Wakacyjne ubezpieczenie samochodu

Wakacyjne ubezpieczenie samochodu

Wakacyjne ubezpieczenie samochodu często jest pomijane przez osoby podróżujące za granicę. Warto wiedzieć, że polska polisa OC nie obowiązuje w każdym kraju, ważna jest w państwach należących do Unii Europejskiej. W pozostałych państwach trzeba mieć Zieloną Kartę. Podpowiadamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

Przed wyjazdem samochodem za granicę dobrze jest zadbać o jego ubezpieczenie. Samochód może się popsuć w każdej chwili, możemy też uczestniczyć w kolizji lub w wypadku, bez ubezpieczenia koszty naprawy i leczenia będziemy musieli ponieść z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie obowiązujące za granicą warto również mieć, gdy udajemy się w zagraniczną podróż służbową lub gdy pracujemy w innym kraju.

Zobacz także: Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli udajemy się na wakacje do państw Unii Europejskiej to wystarczy nam jedynie polskie OC, przed wyjazdem sprawdźmy czy na pewno jest jeszcze ważne. Warto się również zaopatrzyć w ubezpieczenie AC i NNW (gwarantują pomoc nam, naszym pasażerom i samochodowi), ponieważ OC pokrywa koszty jedynie, gdy została wyrządzona szkoda innym osobom i ich pojazdom, nie dotyczy to nas, naszych pasażerów i naszego samochodu.

Koszt ubezpieczenia OC jest różny w zależności od wybranego przez nas ubezpieczyciela. Co ciekawe OC u poszczególnych ubezpieczycieli jest właściwie takie samo, a różnice w cenie mogą wynosić nawet kilkaset złotych. Należy się liczyć z kosztem od kilkuset złotych (ok. 300 zł) do 2400 zł. Na wysokość składki ma również wpływ wiek kierowcy, ile lat posiadamy prawo jazdy, a w skrajnych przypadkach nawet kolor samochodu.

W krajach nienależących do Unii Europejskiej polskie OC nie jest ważne. Przed wyjazdem sprawdźmy czy tam, gdzie się wybieramy wystarczy nam posiadana polisa. Jeśli nie musi wyrobić Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli Zieloną Kartę. Dostaniemy ją od naszego ubezpieczyciela. Koszt wydania Zielonej Karty zaczyna się od 100 złotych, jednak większość ubezpieczycieli wydaje ją za darmo.

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama