reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne przeznaczone jest dla osób podróżujących za granicą, niekoniecznie wakacji, dotyczy ono również podróży służbowych. Ubezpieczenia mają swoje wady i zalety. Istnieje przekonanie, że ubezpieczenie turystyczne jest drogie i niepotrzebne, czy rzeczywiście tak jest? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Koszt leczenia za granicą może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro i będzie musieli pokryć go z własnej kieszeni. Dodatkowo ubezpieczenie można dopasować do swoich potrzeb, można rozszerzyć zakres ochrony o sporty ekstremalne. Ubezpieczenia turystyczne nie narzucają ograniczeń wiekowych i można je wykupić tylko na czas podróży, co obniża koszt ubezpieczenia.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia turystycznego?

Do ubezpieczenia mogą przystąpić osoby spędzające wakacje za granicą (dotyczy to również aktywnego wypoczynku, w formie sportów ekstremalnych – są one zazwyczaj wyłączone z ubezpieczeń na życie), osoby pracujące za granicą i osoby podróżujące za granicą służbowo.

Zobacz także: Wakacje za granicą – wziąć kartę czy gotówkę?

Co może wchodzić w zakres ubezpieczenia?

W ramach ubezpieczenia możemy liczyć na pokrycie kosztów leczenia, transport medyczny z miejsca wypadku, pokrycie kosztów szkód wyrządzonych osobom trzecim, transport do kraju, pomoc w przypadku utraty dokumentów i pieniędzy, zagubienie bagażu i wypłatę świadczenia w przypadku opóźnienia lotu. Oczywiście ubezpieczenie może rozszerzać o potrzebne nam opcje.

Wady i zalety ubezpieczenia turystycznego?

Niezaprzeczalną zaletą jest spokój w czasie wypoczynku, pracy lub delegacji, a także pomoc w czasie wypadku i innych nieprzewidzianych sytuacji.

Podstawowym minusem ubezpieczenia są wyłączenia. Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe daje możliwość rozszerzenia polisy i sporty ekstremalne i pomoc za granicą dla osób przewlekle chorych. A jeśli już znajdziemy takie, które je oferuje to z pewnością będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki.

Zobacz także: IKE, którą formę wybrać?

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Koszt ubezpieczenia turystycznego jest uzależniony od wybranego przez nas zakresu ubezpieczenia, a także od stawek oferowanych przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Jednak można przyjąć, że ubezpieczenie dwutygodniowych wakacji za granicą będzie nas kosztować od 80 złotych do 200 złotych.

Zobacz także: Rachunek bilansujący – na czym to polega?

Na co zwrócić uwagę w czasie wybierania ubezpieczenia?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich krajów, dlatego należy zwrócić uwagę na to czy miejsce, do którego się wybieramy zostało uwzględnione w polisie.

Ważna jest kwota ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia, może się zdarzyć, że np. koszty transportu helikopterem przekroczą wartość polisy.

Warto dokładnie zapoznać się z zakresem ubezpieczenia.

Należy mieć świadomość, że niektóre ubezpieczenia określają minimalną wartość udziału własnego, czyli koszt, określany procentowo lub kwotowo, który poniesiemy sami. Czasami można za dodatkową opłatą odstąpić od udziału własnego.

Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne jako alternatywa dla niewydolnego NFZ

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama