| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej, niezbędne jest zaś w krajach, które nie podpisały Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym. Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie wymaga zdawania dodatkowego egzaminu. Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Jakie dokumenty należy złożyć?

– wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy (dostępny w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, niektóre urzędy udostępniają go na swoich stronach internetowych),

– aktualna fotografia o wymiarach 3,5x4,5 cm; zdjęcie powinno być zrobione bez nakrycia głowy i ciemnych okularów zasłaniających oczy, a także musi obejmować lewy półprofil z odsłoniętym uchem, wszystko powinno być równomiernie oświetlone. Osoby chodzące na co dzień w okularach korekcyjnych mogą dołączyć zdjęcie w okularach; osoby noszące nakrycie głowy ze względów religijnych mogą załączyć zdjęcie w nakryciu. Te dwa wyjątki są dopuszczalne, o ile zdjęcie w dowodzie tożsamości również uwzględnia te atrybuty.

– kserokopia krajowego prawa jazdy (wydanego przez polski urząd),

– dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu,

– oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk. (dotyczy to potwierdzenia, że mamy świadomość, iż złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą lub gdy zatajamy prawdę może skutkować karą pozbawienia wolności do lat trzech),

– na wszelki wypadek warto mieć ze sobą krajowe prawo jazdy do wglądu i dowód tożsamości.

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Ile zapłacimy za międzynarodowe prawo jazdy?

Opłata za wydanie międzynarodowego prawa jazdy jest jednorazowa i wynosi 35 złotych. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na konto bankowe urzędu.

Ile trzeba czekać na nowy dokument?

Jeśli nasz wniosek nie będzie wymagał zbierania dowodów, informacji ani wyjaśnień to dokument może być wydany w ciągu trzech dni roboczych. Natomiast, gdy niezbędne będzie rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego to czas oczekiwania wydłuża się do jednego miesiąca. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych poczekamy nawet dwa miesiące. Czas realizacji należy liczyć od następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku i dowodu uiszczenia wpłaty.

W jaki sposób się odwołać?

Jeśli urząd wyda niezadowalającą nas decyzje to przysługuje nam odwołanie w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Zobacz także: Wakacje za granicą – wziąć kartę czy gotówkę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »