reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne w krajach należących do Unii Europejskiej, niezbędne jest zaś w krajach, które nie podpisały Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym. Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy nie wymaga zdawania dodatkowego egzaminu. Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Jakie dokumenty należy złożyć?

– wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy (dostępny w urzędzie miasta lub urzędzie gminy, niektóre urzędy udostępniają go na swoich stronach internetowych),

– aktualna fotografia o wymiarach 3,5x4,5 cm; zdjęcie powinno być zrobione bez nakrycia głowy i ciemnych okularów zasłaniających oczy, a także musi obejmować lewy półprofil z odsłoniętym uchem, wszystko powinno być równomiernie oświetlone. Osoby chodzące na co dzień w okularach korekcyjnych mogą dołączyć zdjęcie w okularach; osoby noszące nakrycie głowy ze względów religijnych mogą załączyć zdjęcie w nakryciu. Te dwa wyjątki są dopuszczalne, o ile zdjęcie w dowodzie tożsamości również uwzględnia te atrybuty.

– kserokopia krajowego prawa jazdy (wydanego przez polski urząd),

– dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu,

– oświadczenie o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk. (dotyczy to potwierdzenia, że mamy świadomość, iż złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą lub gdy zatajamy prawdę może skutkować karą pozbawienia wolności do lat trzech),

– na wszelki wypadek warto mieć ze sobą krajowe prawo jazdy do wglądu i dowód tożsamości.

Zobacz także: Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Ile zapłacimy za międzynarodowe prawo jazdy?

Opłata za wydanie międzynarodowego prawa jazdy jest jednorazowa i wynosi 35 złotych. Wpłaty można dokonać w kasie urzędu lub przelewem na konto bankowe urzędu.

Ile trzeba czekać na nowy dokument?

Jeśli nasz wniosek nie będzie wymagał zbierania dowodów, informacji ani wyjaśnień to dokument może być wydany w ciągu trzech dni roboczych. Natomiast, gdy niezbędne będzie rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego to czas oczekiwania wydłuża się do jednego miesiąca. W przypadku spraw szczególnie skomplikowanych poczekamy nawet dwa miesiące. Czas realizacji należy liczyć od następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku i dowodu uiszczenia wpłaty.

W jaki sposób się odwołać?

Jeśli urząd wyda niezadowalającą nas decyzje to przysługuje nam odwołanie w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Zobacz także: Wakacje za granicą – wziąć kartę czy gotówkę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama