reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? Poradnik

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego? Poradnik

Jak płacić niższe raty kredytu hipotecznego? Kredyt hipoteczny to długie zobowiązanie na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Po kilku latach spłaty kredytu warto spróbować negocjacji z bankiem, aby ten obniżył nam marżę. Jak obniżyć marżę oraz jaki są inne sposoby obniżenia raty kredytu hipotecznego – radzi Expander.

Kiedy negocjować marżę kredytu hipotecznego?

W przypadku kredytu hipotecznego w złotówkach, najlepszym sposobem na obniżenie jego kosztu jest negocjowanie z bankiem wysokości marży. To od niej i od stawki bazowej, zależy poziom oprocentowania kredytu. Teoretycznie marża kredytu mieszkaniowego jest stała przez cały okres jego spłaty. W praktyce możemy jednak starać się o jej obniżenie. Negocjacje mogą być jednak trudne. Zgoda banku na obniżenie tego parametru oznacza bowiem dla niego mniejsze zyski.

Z drugiej strony odmowa banku może spowodować, że klient przeniesie kredyt do innej instytucji, która zaoferuje mu korzystniejsze warunki. Jest to bardzo prawdopodobne jeśli kredyt był zaciągany gdy poziom marż był wyższy niż ten w aktualnych ofertach banków.

Zobacz także: Czy warto przewalutować kredyt na złotówki?

W takiej sytuacji nie musimy przepłacać. Jeśli dotychczas spłacaliśmy raty terminowo to warto zawnioskować w banku o obniżenie marży. Mimo że umowa kredytowa jest zawierana na kilkadziesiąt lat, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby klient zrefinansować kredyt na korzystniejszych warunkach. Solidnego kredytobiorcę inne banki przyjmą bowiem z otwartymi ramionami. – podpowiada Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Obniżenie kosztów jest więc możliwe poprzez negocjacje z obecnym bankiem bądź dzięki przeniesieniu kredytu do innej instytucji.

Należy jednak pamiętać, by w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertami konkurencji. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czego oczekiwać podczas rozmów z obecnym kredytodawcą. – dodaje ekspert.

Niestety nie możemy spodziewać się tak korzystnej oferty, jak nowy klient banku. Wynika to z faktu, że przeniesienie kredytu jest dość kłopotliwe i wiąże się z dodatkowymi kosztami np. zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Banki zdają sobie z tego sprawę i w ramach negocjacji godzą się zwykle na obniżkę do poziomu nieco wyższego niż konkurencyjne oferty.

Zobacz także:  Kredyt hipoteczny – najważniejsze informacje

Obniżka marży kredytu hipotecznego w obcej walucie

W przypadku kredytów walutowych obniżka marży zwykle nie jest możliwa. Obecnie nie ma już bowiem ofert kredytów we frankach, a marże kredytów w euro są wyższe niż kiedyś. Sposobem na obniżenie raty takiego kredytu jest natomiast zakup franków czy euro w kantorze, kantorze internetowych, bądź banku, który oferuje atrakcyjne kursy. By mieć możliwość uwolnienia się od niekorzystnych kursów banku-kredytodawcy niezbędne jest jednak podpisanie aneksu do umowy kredytowej. – Dzięki tzw. ustanie antyspreadowej taki aneks we wszystkich bankach jest jednak bezpłatny – mówi Jarosław Sadowski.

Zobacz także: Co ze sprzedażą mieszkania obciążonego kredytem we frankach?

Wydłużenie okresu spłaty kredytu

Istnieje również możliwość zmniejszenia rat kredytu poprzez wydłużenia okresu spłaty. Ten sposób zadziała zarówno w przypadku kredytów w złotych, jak i tych walutowych.

Takie rozwiązanie jest dobre jedynie w sytuacjach kryzysowych, gdy mamy problemy ze spłatą obecnej raty – dodaje Jarosław Sadowski - Oznacza bowiem, że przez dłuższy okres czasu naliczane nam będą odsetki. Rata więc spadnie, ale łączna kwota spłaty kredytu znacznie wzrośnie.

Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama