reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Jak nauczyć dzieci oszczędzania?

Wiele dzieci dostaje regularnie od swoich rodziców kieszonkowe. Niestety większość z nich wydaje pieniądze w przypadkowy sposób na wiele niepotrzebnych rzeczy. W jaki sposób nauczyć dziecko rozsądnego gospodarowania pieniędzmi? Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak nauczyć dziecko finansowego ABC.

Czy warto dawać dzieciom kieszonkowe?

Wielu rodziców zastanawia się czy kieszonkowe jest dobrym sposobem na naukę zarządzania pieniędzmi. Tymczasem, im wcześniej zaczniemy wdrażać dziecko w kwestie związane z gospodarowaniem finansami, tym lepiej.

– Warto jednak pamiętać, że przekazywanie pociechom nawet niewielkich sum musi wiązać się z rozmową na temat planowanych wydatków, oszczędzania oraz przyjęciem określonych zasad – tłumaczy Małgorzata Konopka, Idea Expert, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

– Należy uświadomić dziecku wartość pieniędzy i wskazać, jakie ma możliwości w dysponowaniu nimi. Warto ustalić, że część otrzymywanej kwoty może przeznaczać na drobne przyjemności, a resztę będzie systematycznie odkładało na wspólnie uzgodniony cel, np. nowy rower, rolki czy wymarzoną grę. W ten sposób dziecko zrozumie, że musi planować swoje wydatki, by funduszy starczyło mu na wszystko. Nasza pociecha nauczy się nie tylko cierpliwości i znaczenia oszczędzania, ale też będzie odczuwała satysfakcję z zakupionej własnymi siłami rzeczy  – dodaje ekspert.

Zobacz także: Work and Travel – jak sfinansować wyjazd do pracy za granicą?

Dobre nawyki z dzieciństwa przyniosą korzyści w przyszłości

Eksperci podkreślają, że dobre nawyki wyniesione z dzieciństwa mają wpływ na powodzenie w dorosłym życiu, a edukacja ekonomiczna przyniesie długofalowe efekty. Warto więc dbać o edukację ekonomiczną przyszłych pokoleń. Niestety aż 6% Polaków nie czuje potrzeby podejmowania rozmowy w kwestii finansów ze swoimi pociechami.

Pieniądze nie powinny być tematem tabu w rodzinie. Brak rozmowy lub unikanie jej może bowiem spowodować, że dziecko będzie odczuwać negatywne emocje związane z planowaniem wydatków – mówi dr n. med. Jarosław Strzelec, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Inventiva w Tuszynie k. Łodzi.

 Ludzie często miewają problemy ze szczerą rozmową o finansach, ponieważ chęć bogacenia się bywa odbierana pejoratywnie. Tymczasem każdy z nas dąży do stabilności finansowej, która gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. Przykład idzie z góry, dlatego warto pokazywać dziecku, że pieniądze są jedynie narzędziem w dążeniu do upragnionych celów.

Zobacz także: Jaka forma pieniędzy będzie najlepsza dla dziecka na wyjazd?

A może zajęcia z edukacji finansowej?

Na ratunek rodzicom idą zajęcia z edukacji finansowej prowadzone przez profesjonalistów. Najpopularniejszymi programami dedykowanymi najmłodszym są Szkolne Kasy Oszczędności. Celem zajęć jest nauka rozsądnego zarządzania finansami oraz zrozumienie roli pieniądza. SKO kładą nacisk na podnoszenie wiedzy ekonomicznej oraz praktyczną umiejętność oszczędzania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama