REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najlepsze fundusze polskich akcji – maj 2013

REKLAMA

REKLAMA

Majowe polskie fundusze inwestujące przyniosły znaczne zyski, a najlepsze z nich zarobiły ponad 10%. Spośród 50 funduszy polskich obligacji tylko 7 z nich wypracowało dodatnią stopę zwrotu.

REKLAMA

W maju wreszcie zazieleniło się na warszawskiej giełdzie. Po raz pierwszy w tym roku główne indeksy giełdowe zanotowały solidne wzrosty, a ich wyniki należały do jednych z najlepszych na świecie. Przykładowo WIG20 wzrósł o +7,2%, sWIG80 o +9,6% natomiast najlepszy mWIG40 „poszybował” do góry o +10,3%, odrabiając tym samym solidną przecenę z sierpnia 2011 roku. Indeksy małych i średnich spółek znalazły się na najwyższych poziomach od dwóch lat.

Najlepsze fundusze polskich akcji w maju 2013

Pozytywna sytuacja na polskim parkiecie znalazła odzwierciedlenie w wynikach funduszy akcji polskich. Spośród 50 analizowanych w tej grupie funduszy wszystkie znalazły się na solidnym „plusie”, natomiast mediana stóp zwrotu wyniosła +7,3%. Najlepsze wyniki wypracowały: Copernicus Akcji Dywidendowych (+10,4%) oraz Akcji (+9,7%) i PZU Akcji Krakowiak (+9,6%).

5 najlepszych funduszy akcji polskich w maju 2013

(stopa zwrotu za okres 1 m-c)

Copernicus Akcji Dywidendowych (Copernicus FIO)

10,4%

Copernicus Akcji (Copernicus FIO)

9,7%

PZU Akcji Krakowiak (PZU FIO Parasolowy)

9,6%

Alior Stabilnych Spółek (Alior SFIO)

9,1%

Ipopema Agresywny (Ipopema SFIO)

8,5%

Źródło: opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl

Jeszcze lepiej wyglądała sytuacja wśród funduszy akcji polskich małych i średnich spółek. Również wszystkie analizowane fundusze wypracowały wysokie, dodatnie wyniki natomiast przeciętna stopa zwrotu wyniosła aż +9,2%. Na wyróżnienie zasługuje aż 5 funduszy, którym udało się wypracować wyniki przekraczające 10 % w skali miesiąca i należą do nich: Amplico, Ipopema (dwa fundusze), KBC oraz PZU.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5 najlepszych funduszy akcji polskich małych i średnich spółek w maju 2013

(stopa zwrotu za okres 1 m-c)

Amplico Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO)

10,8%

Ipopema Małych i Średnich Spółek (Ipopema SFIO)

10,6%

KBC Akcji Małych i Średnich Spółek (KBC FIO)

10,3%

PZU Akcji Małych i Średnich Spółek (PZU FIO Parasolowy)

10,2%

Ipopema m-INDEKS FIO kategoria A

10,1%

Źródło: opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl

REKLAMA

Wydaje się, że po osiągnięciu dołka pod koniec kwietnia warszawska giełda powinna zacząć odrabiać dystans do światowych giełd – majowe wzrosty są zapewne dopiero początkiem tej drogi, jednakże lepszego okresu należy spodziewać się w okolicach III/IV kwartału, kiedy do inwestorów zaczną napływać pierwsze zwiastuny poprawy gospodarki. Pozytywny rozwój sytuacji na giełdzie może zakłócić jedynie rząd, który już niedługo ma zaprezentować nową „wizję” reformy OFE.

Na pewno dużym wsparciem do wzrostów na giełdzie są kolejne obniżki stóp procentowych. Po środowej, stopa referencyjna znajduje się na rekordowo niskim poziomie 2,75 proc. i nie wykluczone, że w lipcu może dojść do kolejnej. Powoduje to, że wiele osób poszukujących wyższych stóp zwrotu nie przedłuża kończących się lokat.

W kwietniu mogliśmy zaobserwować rekordowe odpływy (-6,66 mld zł) pieniędzy z depozytów bankowych. Obecnie pieniądze te szerokim strumieniem zaczynają płynąć do funduszy inwestycyjnych, gdzie według szacunków Analiz Online, w maju saldo wpłat i umorzeń do funduszy detalicznych przekroczyło +2,5 mld złotych – co jest najlepszym wynikiem od 2007 roku. Niestety ciągle, większość z nich trafia do funduszy obligacji i pieniężnych.

Zobacz także: Inwestycje w fundusze – o czym warto pamiętać?

Końca hossy w funduszach dłużnych

REKLAMA

Zgodnie z przewidywaniami wielu analityków i zarządzających – wydaje się, że możemy już zacząć mówić o końcu hossy na obligacjach skarbowych. W maju na polskim rynku długu mogliśmy zaobserwować korektę, rentowności obligacji 10-letnich wzrosły, przerywając tym samym trend spadkowy trwający od ponad 2 lat i zbliżyły się nawet do poziomu 3,55%. Również indeks IROS (obrazujący ceny polskich papierów skarbowych) zakończył maj „pod kreską” z wynikiem -0,9%.

Fundusze dłużne krajowe nie mogą zaliczyć maja do udanych. Spośród 50 funduszy dłużnych polskich uwzględnionych w zestawieniu tylko 7 wypracowało dodatnio stopę zwrotu. Natomiast mediana stóp zwrotu była ujemna i wyniosła 0,5%. Do najlepszych należały Idea Obligacji (+2,1%) oraz Alior Papierów Dłużnych.

5 najlepszych funduszy dłużnych krajowych w maju 2013

(stopa zwrotu za okres 1 m-c)

Idea Obligacji (Idea FIO)

2,1%

Alior Papierów Dłużnych (Alior SFIO)

1,9%

Ipopema Obligacji (Ipopema SFIO)

1,0%

Eques Obligacji (Eques SFIO)

0,8%

NWAI Obligacji SFIO

0,4%

Źródło: opracowanie Expander Advisors na podstawie danych z serwisu analizy.pl

Przyzwoicie wyglądała za to sytuacja wśród polskich funduszy dłużnych korporacyjnych, gdzie przeciętna stopa zwrotu wyniosła +0,4%. W analizowanej grupie aż 11 z 13 funduszy przyniosło dodatnie stopy zwrotu. Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się UniWIBID +0,8% oraz Idea Premium SFIO, Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych, Agio-Kapitał, które wypracowały takie same wyniki +0,7%.

Zobacz także: Jakie inwestycje są bezpieczne i gwarantujące zysk?

Szok w Japonii , dobrze w Ameryce i w Rosji

Maj bez wątpienia zaskoczył inwestorów lokujących środki w Japonii, gdzie po słabych informacjach z Chin oraz sygnałach z amerykańskiego FOMC o możliwości zakończenia programu ilościowego luzowania polityki pieniężnej, doszło do silnej przeceny. Tylko 23 maja indeks Nikkei 225 stracił ponad 7% i do dnia dzisiejszego spadł już o ponad 19 % - jest więc blisko wejścia w bessę. Z ostatnio popularnych krajowych funduszy inwestujących w Kraju Kwitnącej Wiśni – w maju znalazły się one na minusie: ING (L) Japonia stracił -3,6%, PKO Akcji Rynku Japońskiego -4,6%.

Z kolei dosyć dobrze w maju radziły sobie fundusze akcji amerykańskich, gdzie przeciętna stopa zwrotu wyniosła 3,5%, a najlepszy fundusz Pioneer Akcji Amerykańskich FIO zarobił +6,2%. Również fundusze inwestujące w Rosji mogą pochwalić się satysfakcjonującymi wynikami. Mediana wyniosła +1,8%, natomiast najlepsze fundusze w tej grupie ING Rosja EUR oraz Arka Prestiż Akcji Rosyjskich zarobiły odpowiednio +2,8% oraz +2,4%.

Zobacz także: Inwestycje w kruszce: fałszywe złoto – jak nie dać się oszukać?

Piotr Nowak Dyrektor ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych
E
xpander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA