reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

Przelewy natychmiastowe – banki, zasięg i cena

Przelewy natychmiastowe są coraz bardziej popularne i coraz więcej banków daje możliwość ich wykonania. Jeszcze w tym roku trzech na czterech klientów banków będzie mogło liczyć na przelew natychmiastowy, wykonany w ciągu kilku minut.

Błyskawiczny przelew – zasięg i cena

Nie ma wątpliwości, że kluczowe znaczenie dla upowszechnienia się błyskawicznego przelewu i wyboru pomiędzy KIR czy BlueMedia będzie miał zasięg jak i cena usługi. Obecnie z zależności od banku prowizje są mocno zróżnicowane i niestety w większości przypadków, jak to zwykle z nowinkami bywa, nie jest to mało. Opłaty wahają się od 0 do 40 zł za przelew.

W Aliorze i Alior Sync przekazanie pieniędzy w szybkim trybie przez Blue Media dostępne jest wyłącznie dla klientów indywidualnych przez internet. Dla kwot  do 1 tys. zł prowizja od przelewu wynosi 1 zł, przy kwocie przekraczającej 1 tys. zł do 2 tys. zł – 2 zł, od ponad 2 tys. zł do 3 tys. zł – 3 zł, pow. 3 tys. zł do 4 tys. zł – 4 zł, i do 5 tys. zł – 5 zł. Jaką stawkę będą miały przelewy Express ELIXIR, bank na razie nie chce zdradzać. Zapowiada natomiast, że udostępni je firmom.

W mBanku i MultiBanku, które również korzystają z BluCash opłaty są już wyższe. W mBanku skorzystanie z przelewu ekspresowego, klientów indywidualnych kosztuje w Internecie 5 zł a przez operatora 10 zł. Dla firmy, składającej zlecenie w sieci prowizja wynosi 10 zł, a w placówce MultiBanku 15 zł. W MultiBanku klienci indywidualni w zależności od konta zapłacą za to od pięciu do 15 zł, mogą wykonać najwyżej jeden przelew nie wyższy niż 5 tys. zł. Z kolei firmę jeden przelew ekspresowy kosztuje tu 15 zł, może wykonać je maksymalnie dwa dziennie, każdy najwyżej na 5 tys. zł.

Express ELIXIR, czyli natychmiastowe przelewy w systemie KIR najkorzystniej prezentują się natomiast w BZ WBK. Klientów indywidualnych usługa w sieci kosztuje tu 3 zł (dla prestiżowych kont jest za darmo), małe firmy płacą 5 zł, a korporacje 10 zł.

W Meritum Banku bez względu czy chodzi o klienta indywidualnego czy firmę przelew kosztuje go 5 zł przez internet i 10 zł przez serwis telefoniczny.

W ING BSK Express ELIXIR dla klientów indywidualnych zleconych przez internet to wydatek 5 zł, w oddziale to 10 zł (dla konta VIP 6 zł). Dla firm w placówce kosztuje 11 zł, a w sieci 10 zł.

W Millennium przelew natychmiastowy oferowany wyłącznie przez Internet kosztuje 5 zł (dla bankowości prywatnej jest za darmo). Dzienny limit kwoty wynosi 10 tys. zł. Przelew natychmiastowy dla firm to już wydatek 40 zł tyle samo ile bank pobiera przy skorzystaniu z SORBNET-u, dla kwot poniżej 1 mln zł.

Z kolei firmowi klienci BRE płacą za natychmiastowy przelew 20 zł.

Pomyłka w wyborze rodzaju przelewu może słono kosztować!

W porównaniu z bezpłatnymi przelewami tradycyjnymi, za darmo lub w cenie 0,5- 1 zł wydaje się to wciąż dużo, choć w awaryjnych sytuacjach rozwiązanie z pewnością może się okazać bezcenne.

Zainteresowani błyskawicznym przesyłem gotówki, muszą też zwrócić uwagę, czy natychmiastowe przelewy faktycznie dostępne są 24 godz. na dobę przez siedem dni. W niektórych bankach oferujących usługę w systemie KIR są one dla firm czasowo ograniczone. Np. w ING BSK usługa przelewu natychmiastowego dla klientów korporacyjnych dostępna jest wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 oraz w soboty od 8.00 do 15.00, w BRE z kolei są to wyłącznie dni robocze od 8.00 do 18.00. W Millennium zarówno firmy jak i klienci indywidualni mają nocne ograniczenie na otrzymywanie przelewów Express ELIXIR – od 22.00 do 3.00.

O ile przedsiębiorcy z pewnością dają sobie radę z rozpoznawaniem różnego rodzaju przelewów, to zwykli klienci, przy okazji zachodzących zmian mogą się nieco pogubić i sporo za pomyłkę zapłacić. Jeśli bowiem klient kliknie w szybki przelew w systemie SORBNET, wyda na prowizję kilkadziesiąt złotych.

Zobacz także:  Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama