reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Finanse > Finanse domowe > Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Czy warto inwestować w obligacje korporacyjne?

Papiery dłużne większości z nas kojarzą się przede wszystkim z obligacjami skarbowymi – instrumentami finansowymi, które przynoszą niewielki zysk. Jednak wielu inwestorów coraz częściej zwraca uwagę na obligacje korporacyjne. Czy można je jednak porównywać do akcji? Zobacz poradnik.

Obligacja – co to takiego?

Najprościej mówiąc, obligacja to papier wartościowy, którego emitent (podmiot, który emituje obligacje) stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza (wierzyciela, który nabył obligacje) i zobowiązuje się do określonego świadczenia na jego rzecz (najczęściej zwrotu pożyczonej kwoty pieniędzy wraz z odsetkami). Emitentami obligacji mogą być Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjne, banki spółdzielcze.

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy obligacje to instrumenty mniej ryzykowne od akcji – mówi Marek Gąd, analityk inwestycyjny w Grupie Trinity S.A. - Prawdą jest, że jeśli zdecydujemy się na zakup papierów emitowanych przez Skarb Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego, to z reguły nie musimy obawiać się o odzyskanie pieniędzy.

Zobacz także: Jakie inwestycje są bezpieczne i gwarantujące zysk?

Obligacje korporacyjne – co to takiego?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa, tzw. obligacji korporacyjnych. Pozwalają one na osiągnięcie większych zysków niż obligacje skarbowe czy samorządowe, ale jednocześnie inwestycja w nie to większe ryzyko. Wykupienie obligacji wiąże się bowiem z kondycją przedsiębiorcy-emitenta, jeśli stanie się on niewypłacalny, to posiadacze papierów dłużnych na tym stracą.

Inwestycje w obligacja korporacyjne

Najlepszym miejscem na kupno obligacji jest w Polsce Catalyst, czyli rynek obrotu dłużnymi instrumentami organizowany przez GPW SA i BondSpot SA.

 – To co zbliża obrót obligacjami do rynku akcji jest fakt, że przez udział w obrocie publicznym inwestorzy są w stanie w każdej chwili wycofać się z inwestycji nie tracąc należnego im oprocentowania, powinno się jednak pamiętać, że w przypadku instrumentów notowanych istnieje ryzyko spadku kursu danego walorutłumaczy Marek Gąd.

Niewątpliwie przewagą posiadacza obligacji nad właścicielem akcji jest fakt, że ten drugi nie może przewidzieć, ile warte będą jego akcje za rok, miesiąc, a nawet tydzień, co bardzo utrudnia planowanie przyszłych wydatków. Kupując obligacje wiemy, że jeśli nie zostaną one sprzedane przed terminem wykupu a emitent nie wpadnie w problemy finansowe, to w określonym terminie otrzymamy wypłatę ustalonej sumy pieniędzy.

Zobacz także: Czy na znanych dziełach sztuki można zarobić?

Ważną zaletą obligacji jest uprzywilejowanie ich posiadaczy w przypadku upadłości emitenta. Obligatariusze mają bowiem pierwszeństwo do zaspokojenia swoich roszczeń
z majątku spółki w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa. Zgodnie z polskim prawem upadłościowym akcjonariusze zaspokajani są w ostatniej kolejności, co w praktyce oznacza, że często nie dostają nic.

Źródło: Grupa Trinity S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama